
Specializujete se na obezitu i poruchy příjmu potravy, které mohou za podvýživu. V čem se nejvíc liší tito pacienti a váš přístup k nim?
Především v postoji ke své nemoci. Ale za to může i fakt, že anorexie má především psychický původ. Mladá děvčata ke mně chodí s tím, že jim nic není, nic je nebolí a že je sem dohnali rodiče nebo přátelé. Ztrácejí schopnost objektivně posoudit svoje tělo. I když jim hrozí smrt, tak se samy sobě zdají tlusté. Nechtějí spolupracovat a lžou nám o tom, co jedí. Naopak lidé s obezitou jsou rádi za každou pomoc a naše pokyny se snaží plnit co nejlépe.

Miroslava Navrátilová se specializuje na problematiku obezity a poruchy příjmu potravy. Foto: Archiv Miroslavy Navrátilové.
Dá se anorexie nebo bulimie úplně vyléčit?
Ne u každého. Je pro ni charakteristické, že se často vrací. V tom jsou si podobné se závislostí na alkoholu, cigaretách nebo hracích automatech.
V čem se dělají chyby při její léčbě?
Nejčastěji v tom, že se řeší až její důsledky. Pokud dívka ztratí menstruaci, tak jde ke gynekologovi. Ten jí předepíše hormonální léčbu, aby se jí vrátila, i když to není pravá menstruace. Ztráta menstruace je navíc důkazem závratného rozvratu vnitřního prostředí v těle, a až podle jejího návratu víme, že se situace lepší. Když dívku často bolí hlava, dostane u neurologa jiné léky, aby to přešlo. A to samé platí třeba pro žaludeční potíže, které tyto dívky také postihují. Anorexie nebo bulimie je přitom primárně psychiatrická diagnóza a tělesné projevy jsou až sekundární. Proto je třeba kromě návštěvy psychologa nebo psychiatra sledovat také tělesné důsledky.