Eye on Earth. Kdokoli navíc může k naměřeným údajům přidat i své komentáře a doplnit vlastní hodnocení.
Je ovzduší ve vašem regionu znečištěné? A překračuje toto znečištění povolené hodnoty? Na tyto otázky a mnoho dalších najde veřejnost odpověď díky novým informačním technologiím na webuAplikace je součástí Sdíleného informačního systému pro životní prostředí (SEIS – Shared Environmental Information System), který je vyvíjen s cílem vybudovat společné informační infrastruktury pro sdílení a monitoring dat a informací o životním prostředí v Evropské unii. Každý si tak bude moci pohodlně na internetu najít aktuální informace například o kvalitě ovzduší ve svém okolí, nakládání s odpady, zjistí údaje o chráněných oblastech či emisních limitech. Společný informační systém SEIS pro celou Evropu by měl být dokončený v roce 2020.
Evropská agentura životního prostředí společně s Eurostatem a výzkumným centrem Evropské komise vytvářejí společný informační systém SEIS jako součást tzv. eEnvironmentu, který by měl poskytovat kvalitní a ověřené informace o životním prostředí, jeho stavu a aktivitách na jeho ochranu. „Do roku 2012 by měla být zajištěna dostupnost environmentálních dat v systému,“ řekl Jiří Hřebíček, zástupce ředitele pro vědu a zahraniční spolupráci Institutu biostatiky a analýz Lékařské a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, jenž se na naplňování vize eEnvironmentu podílí. V České republice k celému procesu, v němž hrají hlavní roli ministerstvo životního prostředí a ministerstvo vnitra prostřednictvím svých resortních organizací, přispívají totiž i odborníci z Masarykovy univerzity. Jejich úloha nespočívá jen v technické realizaci databází a informačních systémů. Starají se především o to, jak nejlépe obrovské množství údajů, které nejrůznější skupiny odborníků získávají a jež jsou nyní roztroušeny na nejrůznějších místech, propojit a zasadit do souvislostí.
eDemocracy
Využití informačních a komunikačních technologií na zavedení nebo zvýšení účasti veřejnosti může zlepšit demokracii ve veřejné správě ve vztahu k životnímu prostředí. Proto Rada Evropy ustavila eEnvironment jako jeden z principů eDemocracy.
Mezinárodní konference ISESS
K této problematice se na Masarykově univerzitě konala mezinárodní konference ISESS 2011: Frameworks of eEnvironment. Navázala na předchozí setkání k tomuto tématu,jež se odehrála v Bruselu a Praze. „Konference nastolila a řešila i další otázky týkající se souvislosti vývoje informačních služeb pro eEnvironment v souvislosti s jejich přeshraničním poskytováním v rámci úkolů Digitální agendy pro Evropu, na které se pokusila odpovědět,“ uvedl Jiří Hřebíček.