Skip to main content

Energetické a odpadové hospodářství MU

Masarykova univerzita je ohromným komplexem, který svým každodenním fungováním bezesporu ovlivňuje životní prostředí. O minimalizaci negativních ekologických dopadů jejího provozu usiluje projekt Zelená univerzita, který chce prostřednictvím dotazníku vyhodnotit, nakolik české univerzity fungují ekologicky, a potom pro každou z nich navrhnout konkrétní provozní změny. Dotazník je zatím v pilotní fázi, ale pravděpodobně bude prověřovat dvě klíčové oblasti: nakolik univerzity šetří energiemi a jaké je jejich odpadové hospodářství. Jak si v těchto oblastech stojí Masarykova univerzita, prozradili tajemníci jednotlivých fakult.

Úspory energií

Hlavní problém je, že pro významnější úspory energií nemají nerekonstruované budovy potřebné možnosti. „Energetické audity, které proběhly před dvěma lety, odhalily na budovách univerzity řadu nedostatků a pro jednotlivé fakulty byla vydána doporučení. Například provést zateplení, výměnu oken, instalaci termoregulačních ventilů na radiátorech nebo instalaci podružných měření,“ řekl Bořivoj Čech z provozního oddělení rektorátu.

Termoregulační ventily byly nainstalovány na většině fakult během loňského roku. Výměna oken a zateplení budov je možné až během rekonstrukcí, na něž se v některých případech ještě čeká. Někde se prozatím alespoň vyměnila okna. „Výměnu oken provádíme od předloňského roku,“ informovala tajemnice FI Lenka Bartošková. „Zatím jsou vyměněna na severní straně budovy B a teď jsme přešli na budovu C. Letos zároveň probíhá výměna hliníkových oken,“ dodala Bartošková. Kompletně vyměněná okna mají i na Právnické fakultě a v budově Lékařské fakulty na Komenského náměstí.

Na některých fakultách však nemohou navržené změny provést, protože jim k tomu nedají souhlas památkáři. „Sami tvůrci návrhů konstatovali, že některá opatření nebudou pravděpodobně vůbec realizována právě proto, že není reálné k tomu získat souhlas od orgánů památkové péče,“ uvedl Bořivoj Čech. Souhlasem památkářů jsou vázány a blokovány například Pedagogická fakulta nebo Fakulta sportovních studií. I přes to je ale Pedagogická fakulta, která má nyní svůj vlastní zdroj elektrické energie, v úsporách vzorem pro ostatní. Vzorem ale může být i nová budova Fakulty sociálních studií, která prošla kompletní rekonstrukcí, a budova Ekonomicko-správní fakulty. „Naše budova splňuje už téměř všechny body energetické koncepce, jak je stanovila univerzita. Máme abnormálně nízkou spotřebu energií. Přispívá k tomu i to, že technik, který řídí vytápění, provádí nastavení od sebe z domu podle předpovědi počasí,“ prohlásil tajemník ESF František Křivánek.

Tajemník FSS Vojtěch Moštěk upozorňuje na to, že konečná úspora není dána pouze zavedením úsporných opatření, ale závisí vždy na lidech. „Díky investici do nových oken s výrazně lepšími tepelně-technickými vlastnostmi je položen základ ekonomického a ekologického provozu. Šetřit s tepelnou energií je na FSS možné i díky termoregulačním ventilům na radiátorech. Konečný výsledek, zda se ušetří či nikoli, ale závisí na lidech,“ uvedl Moštěk. „Vedle tepelné energie se plýtvá také elektřinou. I v jasných dnech spousta lidí rozsvěcí a nezhasíná. Tomu nezabrání ani úspornější svítidla,“ doplnil tajemník.

Odpadové hospodářství

Téměř na všech fakultách funguje třídění odpadu. Třídí se směsný odpad od PET lahví a sběrného papíru, případně od elektronického odpadu nebo pracovního skla. Výjimkou jsou Právnická fakulta a prostory Lékařské fakulty, které se nacházejí v nemocnicích a kde se respektuje tamní řád.

Používání recyklovaného papíru zavedly prozatím pouze Fakulta informatiky, Fakulta sociálních studií a v menší míře Ekonomicko-správní fakulta, kde je volba mezi recyklovaným a běžným kancelářským papírem na zvážení jednotlivých kateder. Podle slov tajemníka ESF Františka Křivánka je skupina těch, kteří na ESF recyklovaný papír používají, stále v menšině. Překážkou v zavedení recyklovaného papíru jsou negativní zkušenosti z minulosti, kdy recyklovaný papír nadměrně zanášel prachem kopírky a tiskárny. „Recyklovaný papír nepoužíváme, protože při jeho dřívějším zavedení se stroje výrazně více zanášely a bylo nutné vynakládat větší prostředky na jejich čištění a opravy. Vzrostly nám kvůli tomu provozní náklady,“ popsal i za ostatní svou negativní zkušenost tajemník PdF Radovan Pospíchal. Naproti tomu tajemníci FSS a FI žádné negativní zkušenosti nemají. „Obavy ze zanášení strojů jsme před zavedením recyklovaného papíru měli, ale prozatím se nepotvrdily. Možná proto, že se snažíme používat kvalitnější papíry a také volbu papíru konzultujeme s dodavateli techniky,“ vysvětlila Lenka Bartošková.

Vojtěch Moštěk pokládá úsporu díky používání recyklovaného papíru za malou ve srovnání s úsporou, které by bylo možné dosáhnout změnou předpisů nařizujících tisknutí stále více průvodních papírů s bezpočtem podpisů. S tím souhlasí i tajemnice FSpS Dana Teturová. „Z kanceláří zmizely formuláře. Dneska se všechno tiskne a papírem se zbytečně plýtvá. Je to systémová chyba, kterou sama fakulta úsporami nezmění,“ uvedla Teturová.