Neznámý útočník se snaží proniknout do databáze Jaderné elektrárny Temelín. Vy máte hodinu na to, abyste odvrátili útok a potažmo atomovou katastrofu. Všechno probíhá jako v reálu,s jediným rozdílem – skutečná katastrofa nastat nemůže. Celý boj se odehrává v kybernetickém polygonu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Tedy v jakési zkušební síti, která se chová stejně jako opravdová, ale viry a škodlivé softwary nemohou nic poškodit.
V místnosti, které dominuje velké projekční plátno a dotyková plocha složená z několika obrazovek, sedávají týmy studentů zabývající se kybernetickou bezpečností. Snaží se útočníka na Temelín "zlikvidovat" a důležitá data uchránit. Viry a škodlivé softwary nejde testovat přímo v síti skutečné jaderné elektrárny nebo třeba té univerzitní, protože by mohly síť a programy v ní poškodit. "Je proto potřeba mít nějakou testovací síť, která se chová jako ta skutečná," vysvětluje odborný asistent Radek Ošlejšek z katedry počítačových systémů a komunikací. A k tomu právě polygon slouží.
"Na vývoji sítě jsme pracovali tři roky," dodává Ošlejšek. Pracovníci univerzity ho navrhli ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem, který ho také skoro nejvíce využívá. "Je to unikátní věc. Jeden další podobný mají v Evropě v Estonsku, pak jsou možná další, ale utajené," říká Jan Vykopal z Ústavu výpočetní techniky, který měl zrod polygonu na starosti.
» více na webu ihned.cz