Posledním kolem univerzitních závodů ve veslování, kterému předcházely Pražské primátorky a Akademické mistrovství České republiky v Třeboni, bylo klání, které se uskutečnilo v sobotu 14. října – už osmý ročník univerzitních závodů čtyřveslic a osmiveslic s názvem Osmy Brno.
Závodilo se na kilometrovém úseku na řece Svratce mezi brněnskými částmi Jundrov a Komín. Brněnských Osem se účastnily posádky z Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity v Brně, Vysokého učení technického v Brně a Univerzity Palackého v Olomouci, která se kvůli malému počtu svých závodníků zúčastnila pouze závodů čtyřek.
Závod byl rozdělen na dvě části. Dopoledne soutěžily čtyřky s kormidelníkem mužů a žen. V tomto závodě se mužskému týmu MUNI (Radim Pazdera, Ondřej Hoplíček, Adam Lízal, Martin Dufek + Jana Kokešová) nedařilo a skončil třetí. Zvítězili studenti UPOL. Ženská posádka čtyřveslice z MUNI (Lucie Dvořáková, Viktorie Bínová, Jana Kokešová, Anna Kunčáková + Radim Pazdera) sice bojovala, ale v rozjížďce, ani ve finále nestačila na soupeřky z MENDELU.
Odpoledne se pak konaly závody osmiveslic. Kvůli nízkému počtu přihlášených nezávodily podle zvyklostí vždy dva týmy v kolech proti sobě, ale tři přihlášené posádky (MUNI, MENDELU a VUT) veslovaly v dráze samy a na čas.
Do finále se s časem 3:07,86 probojovala ryze mužská posádka MUNI (Adam Lízal, Radim Pazdera, Tadeáš Kamínek, Vít Vaverka, Martin Dufek, Miroslav Rymeš, Matěj Lohnický, Ondřej Hoplíček + Jana Kokešová) a o téměř dvacet sekund pomalejší smíšený tým z VUT. Mendelova univerzita skončila na třetím místě, jelikož nezvládla na první pokus projet zatáčkou a ztratila drahocenný čas.
Ve finálovém závodě měla posádka MUNI už od začátku jasný náskok, a tak nikoho v cíli nepřekvapilo, že vyhrála zlatou medaili. Jejich čas 3:09,87 byl velice rychlý, o šest sekund tým vylepšil svůj loňský finálový rekord. „Letos se ze závodů podařilo udělat skvělou společenskou akci, sešli se lidé z různých brněnských univerzit a společně se pobavili. Navíc jsme vyhráli první místo a ukázali tak vedení naší univerzity, že o veslování máme zájem a že jej na univerzitě chceme i do budoucna provozovat,“ ohodnotil závody kapitán mužské posádky MUNI Radim Pazdera.
Exhibiční závod dračích lodí
Novinkou letošních Brněnských Osem byl závod dračích lodí MUNI vs. MENDELU. Trať měřila 200 metrů a byla tedy kratší než pro osmiveslařské týmy. Místo studentů zaujaly v lodích místo pedagogové a členové vedení univerzit. Za MUNI to byli rektor Martin Bareš, děkanka filozofické fakulty Irena Radová, Eva Dopplerová, Jarmila Burianová, proděkan přírodovědecké fakulty Roman Šimon Hilscher, Tomáš Plesník, tajemník filozofické fakulty Jiří Velinský, Richard Hubl, Tomáš Macas, prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant, děkan lékařské fakulty Martin Repko, děkan fakulty sportovních studií Jan Cacek, předseda akademického senátu Josef Menšík, děkan přírodovědecké fakulty Tomáš Kašparovský, David Póč, prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý, Martin Komenda, proděkan lékařské fakulty Michal Koščík, Filip Křepelka, prorektorka pro personální politiku, celoživotní vzdělávání a udržitelnost Monika Jandová, kvestorka Marta Valešová a Jakub Hadaš jako kormidelník.
Tým MUNI se před začátkem samotného závodu pečlivě rozcvičil a domluvil si strategii, což se mu v závodě nakonec vyplatilo. Na začátku se sice týmy držely těsně vedle sebe, ale v polovině trati tým MUNI zabral a začal zrychlovat. Posádka z MENDELU nenašla společné tempo, a tak skončila na druhém místě. Vítězem závodu dračích lodí se tedy stal tým MUNI s časem 58 sekund.
„Doufám, že se příští rok potkáme na dalším ročníku veslařských závodů a tuto tradici s dračími loděmi, kterou jsme dnes založili, zopakujeme“ uvedl rektor MUNI Martin Bareš. Na závěr také poděkoval kolegům z MENDELU. „Jsme přátelé, i když to tak dnes při závodě nevypadalo,“ dodal.
Autorka je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M.