V rámci své odborné praxe, pod záštitou Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity a fakultního Centra celoživotního vzdělávání využili v týmové práci studenti magisterského studijního oboru Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek Denis Filipík, Dominik Chmúra, Jakub Říha a Lukáš Piffko své spolupráce se spolužákem, MMA zápasníkem a šampionem UFC Jiřím Procházkou a uspořádali kurz sebeobrany pro ženy. „Naučí se zde úplné základy toho, jak rozlišit nebezpečné a bezpečné situace a jak pomocí své posturiky, komunikační strategie a vymezením prostoru předcházet eskalaci konfliktu. A také jak na něj případně reagovat,“ shrnul obsah jednodenního semináře Jiří Procházka, který v bakalářském stupni studia absolvoval na fakultě sportovních studií obor Speciální edukace bezpečnostních složek. „Na sebeobranu se nespecializuju, ale díky předchozímu studiu tady na fakultě je to pro mě známá věc,“ dodal Procházka, který má řadu zkušeností se semináři na téma MMA.
Systém praxí na fakultě sportovních studií od letošního akademického roku změnil podobu. Nově na to, jak si studenti vedou, dohlíží místo zkušených externistů jejich samotní vyučující. Zajistí to tak podle proděkana pro studium Zdenka Reguliho kvalitnější zpětnou vazbu opírající se o studijní plán. Navíc, asistující bakalářští studenti mají příležitost získat cenné zkušenosti.
Úkolem studentů je také propagace, a ta se jim očividně daří. O kurz, jenž cílil na ženy v rozmezí 18 až 59 let, byl zájem. Mezi šestnácti přihlášenými převažovaly studentky, zastoupení ve skupině však měly i ženy středního věku. Ke studentkám patřila například Klára, která studuje psychologii na fakultě sociálních studií. Od kurzu očekávala, že jí pomůže cítit se lépe na ulici. To však nebyla její jediná motivace. „Bojové sporty mě zajímají a tohle by mohla být další fajn zkušenost,“ uvedla Klára.
Program byl rozdělen do dvou bloků s hodinovou pauzou. V devět hodin dopoledne odstartovala první část zaměřená převážně na teorii. „Pozitivně do toho,“ zaznělo z úst Jiřího Procházky a zároveň s tím i výzva k vzájemnému tykání. Lektoři si dali záležet na tom, aby atmosféra byla co nejkomfortnější navzdory vážnosti tématu: „Když s tím, co budeme dělat, budete mít spojené dobré pocity, nebudete z toho mít strach venku.“ A v průběhu dne bylo na účastnicích vidět, jak u některých postupně opadá prvotní ostych.
„Základ, na kterém budeme stavět, jste vy. Bude to o vás, o vašem životě. O tom, jak chodíte, interagujete se svým okolím,“ to jsou Procházkova slova, která byla součástí úvodu a předzvěstí, o čem seminář bude.
„Máte někdo zkušenost se sebeobranou?“ Odpovědi na tuto otázku se chopilo několik účastnic, které popisovaly nepříjemné situace, jimž v minulosti čelily. Jednou z nich byla sedmapadesátiletá Dita, která se stala účastnicí a nepřímou aktérkou napadení v centru Brna. Kurz dostala jako vánoční dárek od dcery, absolventky fakulty sportovních studií. „Hrozně jsem se těšila. Je to tady super a zároveň taky výzva. Byla jsem svědkem situace, která mě dostala do stresu. Očekávám, že se něco nového dozvím,“ popisovala.
Následovalo představení základních principů prevence v podání Denise Filipíka. Účastnice se seznámily s Cooperovou škálou ostražitosti, metodou semaforu napomáhající k rozlišení toho, jak se chovat v různých typech prostředí. Podstatná část byla věnována posturice, postavení těla. Než se přešlo k nacvičování správného sebevědomého postoje, byla zapotřebí řádná rozcvička, kterou si vzal na starost Jirka Procházka: „Nehledě na to, co se vám děje, ovládání vnitřku máte vždy ve svých rukou. Zachovat chladnou hlavu je alfou a omegou v každé situaci,“ komentoval.
Lektor Chmúra uvedl část věnující se proxemice. Ženy si měly možnost vyzkoušet, jaká vzdálenost pro osobní kontakt s neznámým člověkem je pro ně hraniční. Následovalo společné cvičení zaměřené na udržení vlastní komfortní zóny od potenciálního pachatele. Součástí byl nácvik modelových situací, na nichž si účastnice zkoušely komunikační strategie jako je zaseknutá gramofonová deska a stupňování intenzity hlasu.
Po obědové přestávce se Jakub Říha chopil krátké teoretické části k právním záležitostem, kterými jsou nutná obrana, krajní nouze, použití zbraně či první pomoc pachateli. Pak se pokračovalo částí ryze praktickou. Cvičily se úchopy a kryty. Příprava se však zaměřila i na krajní případy, třeba škrcení, které se ženy učily odvrátit kopem. Všechno bylo instruktory vzorově předvedeno, účastnice pak situace nacvičovaly po boku instruktorů.
Na závěr si odvážnější zájemkyně měly možnost ověřit nově nabyté dovednosti v uměle vytvořené situaci. Simulovalo se prostředí zastávky. Na výběr byly předpřipraveny dvě varianty. Lehká, bez žádných extrémů a „hardcore“ varianta, pro jejíž potřeby byl připraven suspenzor a chránič na zuby pro herce-pachatele z řad lektorů. Účastnice kurzu, jež dobrovolně využily této šance, prokázaly, že se toho za den mnoho naučily.
Před pátou hodinou odpoledne se kurz pomalu chýlil ke konci. Nácvik situací byl pro mnohé psychicky velmi náročný. O emoční uvolnění se postarala odborná asistentka Katedry tělesné výchovy a společenských věd Jitka Reguli Čihounková se sadou relaxačních technik k uvolnění stresu. Končilo se závěrečným opakováním a zhodnocením celého kurzu v kruhu.
Dvaadvacetiletá studentka lékařské fakulty Milka, která se původně měla zúčastnit kurzu sebeobrany pro zdravotníky, byla i v kurzu s UFC šampionem spokojená: „Kurz super, všichni moc příjemní, určitě pro ženu a dívku přínosné do každodenního života.“
Jiří Procházka radí těm, které se kurzu nezúčastnily, být bdělé a ostražité. „To je první a poslední pravidlo. Nechodit venku jen tak, nedívat se do země. Hlavně ne ve městě. Umět rozeznávat situace a jejich aktéry, uvědomovat si, jak se vyjadřuju, stojím a komunikuji.“
Kurzy s různou tematikou pořádá fakulta sportovních studií během celého roku. Ten nejbližší s názvem Prevence a sebeobrana pro děti prvního stupně základních škol se bude konat 27. ledna. Celou aktuální nabídku naleznete na webových stránkách Obchodního centra MUNI v sekci Celoživotního vzdělávání. V případě zájmu o sebeobranu si případný studující má možnost zapsat stejnojmenný předmět v rámci povinného i placeného tělocviku.
Autorka je studentkou FSS a členkou studentské redakce Magazínu M.