Šachy hraje Igor Lintner od svých osmi let, kdy jej otec přihlásil do kroužku. Dnes je trojnásobným mistrem Slovenska v mládežnických kategoriích, účastnil se kromě mistrovství Slovenska také mistrovství Evropy a světa. Reprezentoval Slovensko na šachové olympiádě mládeže, hrál anglickou šachovou ligu a hraje první ligu na Slovensku i v Česku. To vše za šachový klub TŠŠ Trnava MŠK Sereď.
Minulý týden se Igor také zúčastnil svého prvního univerzitního turnaje pořádaného Studentskou unií FIT VUT. Na tomto turnaji se umístil jako druhý, předčil jej pouze student Vysokého učení technického v Brně Matěj Batora. Po vyhlášení výsledků jsme Igorovi položili několik otázek.
Co vás vedlo k účasti na tomto turnaji?
Na turnaj jsem byl pozvaný organizátorem, který je zároveň mým kamarádem. Šachová komunita v Česku a na Slovensku je relativně komorní, takže po dosáhnutí určité výkonnostní úrovně se mezi sebou skoro všichni známe.
Hrál jste už i v jiných univerzitních šachových turnajích?
Zatím jsem žádný univerzitní turnaj nehrál, takže reprezentace MUNI byla moje premiéra. Každopádně 12. března se koná další turnaj, tentokrát mezifakultní v družstvech, kde budu na první šachovnici reprezentovat ekonomicko-správní fakultu.
Co pro vás výhra za MUNI na turnaji s dominujícím zastoupením studentů VUT znamená?
To je jednoduché, MUNI > VUT. Příště se umístím na prvním místě.
Jak jste si vedl a jak byste zhodnotil hru ostatních?
Turnaj probíhal ve velmi přátelském duchu a s pivem, takže prvotní záměr všech i můj bylo: bavit se. Svůj výkon hodnotím pozitivně. Měl jsem na víc, ale jsem spokojený. Ostatní hráči měli k turnaji podobný přístup, takže se mi těžce hodnotí úroveň jejich nasazení. Samozřejmě, že ale v šachu, stejně jako v každém jiném sportu, chcete vyhrát, ať už se jedná o přátelský nebo důležitý turnaj.
V čem využíváte taktickou hru jako jsou šachy pro své studium?
Studuji magisterský program Matematické a statistické metody v ekonomii, takže analytické schopnosti využívám dennodenně. Otázkou je, jestli mě šachy k těmto schopnostem přivedly, nebo jsem je využil už při úspěchu v šachu.
Co pro vás znamená komunita šachových hráčů?
Šachová komunita byla odmalička součástí mého života. Každý týden jsem trávil na nějakém turnaji nebo jsem hrál ligu, kde jsem si našel spoustu kamarádů, se kterými jsem v kontaktu dodnes. I na tomto turnaji jsem potkal hodně kamarádů z dětství. Protože jsme všichni rozuteklí všude možně, je to vzácné se jednou za pár měsíců potkat, zahrát si šachy a povykládat si o životě.
Co vás šachy naučily pro každodenní život?
V šachu je velmi důležité předvídat tahy svého soupeře a umět na ně adekvátně reagovat v každé situaci. Metaforicky by se to dalo přenést do reálného světa, kde je taky často důležité myslet dopředu a předvídat události.
Jak se vám líbila organizace turnaje?
Byla na výborné úrovni. Za ty roky jsem absolvoval stovky turnajů a musím uznat, že studenti VUT to zvládli lépe než někteří profesionálové. Příjemná atmosféra studentského klubu U Kachničky jen vše vyladila. Turnaj proběhl velmi hladce, za což je potřeba poděkovat jak organizátorům, tak samotným hráčům.
Jak vidíte vaši budoucnost v univerzitním šachu? Máte sám nějaké plány s pořádáním turnajů?
Studuji v posledním ročníku magisterského studia, takže už mi na univerzitě moc času nezbývá. Ale budu ještě reprezentovat fakultu v mezifakultním turnaji družstev a pokusím se univerzitě i fakultě udělat dobré jméno. Organizace turnajů mě ale nikdy příliš nelákala, vím, jak je to náročné – po finanční, logistické i lidské stránce.
Co byste poradil ostatním, kteří přemýšlí, že by začali hrát šachy v univerzitních turnajích?
Ať jdou do toho a hlavně se nebojí cizího prostředí. V šachovém světě jsou všichni vítáni a je jednoduché navazovat kamarádství. Na tomto turnaji byli i mnozí amatéři, kteří se šachem baví a přišli si zahrát se silnějšími hráči.
CO JE BRNĚNSKÝ UNIVERZITNÍ ŠACH
Za akcí stojí šest nadšenců z různých fakult a univerzit, kteří se pokusili dostat povědomí o studentských turnajích na co nejvíce vysokých škol v Brně. Všechno to začalo Mezifakultním turnajem týmů, jehož druhý ročník bude nyní organizovat VUT 12. března. Díky Mistrovství brněnských univerzit v šachu, jenž mělo celkem velký dosah i úspěch, se tým rozhodl více propagovat šachové turnaje (nejen) pro studenty, a to skrze své facebookové a instagramové stránky. Zájemci mohou na sociálních sítích vyhlížet blížící se akce – další kolo šachových turnajů pořádaných na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, ve studentském klubu U Kachničky na FIT VUT, kde se uskuteční turnaj v netradiční šachové variantě, a mnoho dalších.
Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou Studentské redakce Magazínu M.