Přejít na hlavní obsah

Závodění na dračích lodích láká stále více lidí

Vyprávět o tom může studentka Pavla Horáková, která úspěšně závodí za Dragon Club Brno.

Dlouhé plavidlo ve tvaru otevřené kanoe, ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem, bývalo odnepaměti k vidění jen v čínských vodách. To už neplatí. Foto: Archiv P. Horákové.

Na první pohled vypadá dračí loď jako něco, co do střední Evropy tak úplně nepatří. Dlouhé plavidlo ve tvaru otevřené kanoe, ozdobené na špici dračí hlavou a na zádi ocasem, bývalo odnepaměti k vidění v čínských vodách. Jinde ale ne. Dnes už něco takového neplatí, závodění na netradičních lodích si oblíbily miliony lidí po celém světě a mezi nimi i Češi.

Vyprávět o tom může studentka psychologie na Filozofické fakultě MU Pavla Horáková. I ona nejtýmovější sportovní disciplíně, jak svůj sport reprezentanti dragonboatingu označují, propadla. „Sledovat závody je zajímavé i zvenčí, ale pocit, kdy člověk sedí v lodi a pádluje, nic nenahradí,“ líčí Horáková.

Posádku dračí lodě tvoří maximálně dvacet pádlujících, deset na levé a deset na pravé straně, kormidelník a bubeník, který udává údery do bubnu rytmus pádlování. Dvacítka pádlujících dokáže vyvinout neuvěřitelnou rychlost i tak, natož když se jim dostává mohutného povzbuzování od bubeníka. „Také díky tomu dává člověk do závodu všechno. Když vidím, jak kolem mě všichni dřou, tak bych si nedovolila něco vypustit,“ zdůvodňuje Horáková, co ji u neobvyklého koníčku drží.

Dvacítka pádlujících dokáže vyvinout neuvěřitelnou rychlost. Foto: Archiv P. Horákové.
Posádku dračí lodě tvoří maximálně dvacet pádlujících, deset na levé a deset na pravé straně, kormidelník a bubeník. Foto: Archiv P. Horákové.
Sama vyzkoušela a pořád dělá i jiné sporty, dračí lodě jsou pro ni ale už nějakou dobu nejdůležitější. Nejdříve se jim věnovala doma na severu Moravy, od června závodí za Dragon Club Brno. „První tři týdny jsem zažívala velkou krizi. Měli jsme tvrdou přípravu a bylo těžké naučit se zkoordinovat všechny pohyby, správně dýchat a udržet si správnou techniku,“ vzpomíná Horáková, jež přesto těžké období zvládla a stala se součástí týmu, který se kvalifikoval na letošní letní mistrovství světa do Hongkongu.

Ještě předtím, než na něj závodníci odjedou, by ale rádi sehnali pár nových členů do klubu. „Někteří současní už mají rodiny, občas má někdo pracovní a školní povinnosti, a tak se nám loni stávalo, že jsme závodníky na Český pohár, což je nejprestižnější česká soutěž, museli narychlo doplňovat odjinud. Proto bychom rádi nabrali další,“ říká Horáková.

Koho dračí lodě zaujaly, ten se může přihlásit přes kontakty uvedené na webových stránkách dragonclub.cz. Co bude zájemce čekat? Zimní příprava se odehrává v bazénu, kam se chodí plavat a pádlovat, v posilovně a na spinningu. V sezoně trénují brněnští draci na řece Svratce. „V zimě se zaměřujeme na silový trénink a v sezoně, která začíná v březnu nebo dubnu, na ten vytrvalostní,“ přibližuje Horáková, podle níž se každý nováček stihne do startu sezony všechno potřebné bez problémů naučit.

Hlavní novinky