„Nebrojím proti moderním technologiím. Jde mi o kritický odstup,“ říká Karolína Presová, která založila platformu s názvem Replug me. S její pomocí se snaží lidi přimět k zamyšlení nad tím, kolik času tráví s mobilními zařízeními v ruce, a najít v nich schopnost vybalancovat online a offline život.
Nápad zabývat se digitálním detoxem, jak se omezení online aktivit říká, dostala během svého pracovního pobytu v Indonésii.
„Čím dál víc jsem si všímala, že závislost na online světě je v Asii mnohem silnější. Jednou za mnou přišla dvanáctiletá holčička, která se mi svěřila se svými problémy ve škole. Stěžovala si, že o tom nemůže říct své mamince, která pořád brouzdá na síti. Dívka tak získala pocit, že svou matku nezajímá,“ popisuje studentka Fakulty sociálních studií MU svou přímou zkušenost.
Karolína upozorňuje, že nadměrnou online aktivitu a vlastní neschopnost odpojit se často přehlížíme. „Ráno vstaneme a kontrolujeme mobil. Při čištění zubů sjíždíme e-maily, u snídaně pak koukáme na YouTube. Na cestě do práce si v autobuse pustíme Spotify. Trávíme v online světě, který nám dává spousty instantních stimulů, nezdravě velké množství času. Pak nemáme čas na odpočinek, zvykneme si na neustálý přísun notifikací, informací nebo fotografií a pak s mobilem v ruce i usínáme,“ popisuje škodlivý mechanismus.
Zkusit se třeba jen dívat ven z okna
Digitální závislost ji nenechávala klidnou, a proto se rozhodla nastartovat projekt Replug me. Ten sestává z několika částí, a to ze sedmidenní výzvy, veřejných přednášek o vlivu digitálního světa na naše životy a hlavně z detoxikačních workshopů.
„Do výzvy se může zapojit kdokoli a kdykoli. Například jedna z úloh nabádá účastníka k tomu, aby celý den během jízdy v tramvaji nebo při chůzi neposlouchal hudbu jako obvykle, a místo toho jenom pozoroval dění kolem sebe,“ vysvětluje Karolína.
Při popisu workshopů se zdá, že jde o skutečné digitální vystřízlivění. „Před zahájením odevzdají účastníci veškerou elektroniku do krabice. Praktickou částí workshopu je jednoduchá manuální aktivita, která má částečně terapeutický a relaxační účinek. Účastníci se jí věnují odstřiženi od ruchů okolního prostředí, v naprostém tichu a s protihlukovými sluchátky. Slyší v podstatě jen tlukot vlastního srdce. Postupně se dostávají do stavu, v němž vnímají jen vlastní myšlenky. Jakmile totiž odstraníme všechny podněty vedoucí k vyrušování mozku, začne se stimulovat sám svou vlastní aktivitou, což přináší bezpočet benefitů,“ objasňuje zakladatelka projektu.
Příznivé účinky detoxu se dostaví ihned. „Návštěvníci odchází uvolnění a zrelaxovaní, navíc s utříděnými myšlenkami. Uvědomí si, co je pro ně v životě důležité, silně oživí své tvůrčí schopnosti a zlepší soustředěnost. Lidé s kreativním blokem se ho zbaví a leckdy během několika hodin digitálního útlumu vymyslí neuvěřitelné nápady. Mnozí to popisují, jako kdyby si opláchli mozek studenou vodou,“ líčí.
Mobily nám berou rozjímání
Proč nám tedy připoutanost k malým krabičkám se zářivou obrazovkou tolik škodí? Karolína na to má jasný názor. „Skvěle to vystihla americká profesorka z univerzity MIT Sherry Turkle, která v souvislosti s online technologiemi říká: Pokud se nenaučíme být čas od času o samotě, vždycky se budeme cítit sami,“ cituje.
Jinými slovy, v přítomnosti sociálních sítí nebo hudby ze sluchátek nikdy nejsme jen s vlastními myšlenkami.