Skupina aktivních studentů Masarykovy univerzity v čele s prezidentkou Munie Johanou Bojanovskou založila brněnský Student Hub. Spolek bude sdružovat všechny brněnské vysokoškoláky a nabídne jim prostor pro rozvoj a práci na vlastních projektech.
Studentská iniciativa zahájila činnost v říjnu a prozatím se zaměřuje na pořádání inspirativních přednášek a diskuzí na půdě městské Tržnice na Zelném trhu. V příštím semestru ale již ve vlastních prostorách významně rozšíří repertoár.
„Do konce roku budeme pořádat každý týden jednu inspirativní přednášku nebo diskuzi. V našich vlastních prostorách pak začneme se systematickým propojováním studentů s brněnskými firmami, nabídneme akreditované vzdělávací kurzy a studentům bude sloužit i samotný prostor třeba k práci na projektech,“ vyjmenovala šéfka Student Hubu Johana Bojanovská. Ta je zároveň prezidentkou Masarykovy studentské unie a stojí třeba za organizací Majálesu nebo Plesu studentů MU.
Kromě zázemí pro samotné studenty vidí ve vzniku Student Hubu také příležitost pro celé Brno, na jehož rozvoji budou moct studenti napříč univerzitami nerušeně pracovat. „Je nás v Brně více než šedesát tisíc a chceme svůj potenciál promítnout do lepšího života ve městě. Konečně budeme mít odpovídající zázemí,“ doplňuje studentka.
Na organizaci aktivit se zatím podílejí především studenti Masarykovy univerzity a částečně také jejich kolegové z Vysokého učení technického, postupně ale hodlají zapojit i studenty z ostatních univerzit. Ti se už teď minimálně účastní programu, dveře k většímu zapojení však mají otevřené.
Od ledna mezi sebe studenti plánují přizvat také zástupce významných brněnských zaměstnavatelů, kteří budou moct přímo ve Student Hubu lovit talenty či nabízet brigády a stáže.
Úspěšní podnikatelé táhnou
Z dosavadního programu se v říjnu odehrála třeba přednáška o zahraničních výjezdech, diskuze se zakladatelem stále populárnější brněnské Malé noci módy či zatím nejúspěšnější přednáška zakladatelů Baru, který neexistuje o pozadí vzniku jejich podnikání. Ta přilákala na Tržnici více než sto padesát zájemců.
Nápad na vznik Student Hubu měl už v roce 2016 tehdejší kandidát na krále Majálesu za Masarykovu univerzitu Tomáš „Elmo“ Růžička. Později nápad převzalo pod svá křídla Studentské Brno, spolek sdružující aktivní vysokoškoláky z pěti největších brněnských škol, kteří uskutečňují ve spolupráci s vedením města studentské nápady. Na starost si ho tam vzala právě Johana Bojanovská, která na konci minulého semestru poskládala tým dalších sedmi lidí, kteří projektu vdechli život.
Student Hub má podle své šéfky ambici stát se místem virtuálního i reálného setkávání studentů, pro skutečný start na obou frontách jsou ale nezbytné vlastní prostory. O těch už delší dobu studenti jednají s vedením města, a pokud vše vyjde, dostanou některý z volných městských prostor do dlouhodobého pronájmu. Na svou činnost se také snaží získávat peníze od sponzorů či z městských dotací. Plánů nemají málo.
Koncept Student Hubu je v zahraničí poměrně běžný, velká města v západní Evropě a především ve Spojených státech podobným prostorem pro studenty disponují. Nezřídka ho zřizují samotné městské správy či univerzity.