Před několika lety vyřkl jeden brněnský sociolog památnou větu o tom, že Brno je jediný vtip, ve kterém se dá bydlet. Internetový mem vzal ale rychle za své. Město je dnes fenoménem, o kterém píšou i zahraniční deníky jako The New York Times coby místu, kde prostě chcete žít. A týká se nejen studentských let, i když o těch bude řeč především.
Protože je studentské
V Brně je hned několik univerzit, jejichž studenty den co den uvidíte v ulicích, v kinech, v hospodách a v parcích. Město si bez nich dnes už ani nedokážeme představit. Stačí se projít od vlakového nádraží přes náměstí Svobody po Českou (což je v podstatě celé centrum a 15 minut svižné chůze) a město na vás dýchne specifickou přátelskou atmosférou, která si vás okamžitě získá. Do Brna se navíc v poslední době stahuje i spousta cizinců, kteří tu pracují nebo studují a město díky nim získává kosmopolitní ráz.
Všude je tu blízko
Poslední obydlená zatáčka před Vídní, praví jeden klasický vtip o Brnu. Dokonce i v anketě o název nového nádraží se objevily humorné varianty jako Vídeň-sever. Faktem je, že poloha Brna je velice výhodná pro příjezd nebo výlet kamkoliv, ať už je to zmiňovaná Vídeň, Praha, do níž se dá dostat za dvě a půl hodiny vlakem, Bratislava nebo Ostrava. A na rozdíl od hlavního města se navíc z Brna i celkem rychle dostaneš ven, třeba jen na krátký výlet do přírody.
Je městem podnikavců
Brno přeje mladým a progresivním firmám. Pochází odtud ve světě hojně užívaný nástroj pro tvorbu webů Webnode nebo světoznámá firma pro vyhledávání letenek Kiwi. Spousta mladých podnikatelů se sdružuje v Jihomoravském inovačním centru nebo v Impact Hubu. Sídlí zde mezinárodní giganti jako AT&T, Red Hat nebo IBM. I proto se v souvislosti s Brnem občas mluví jako o novém Silicon Valley. Přes všechen ten kreativní humbuk si ale Brno stále zachovává nezaměnitelnou pohodovou atmosféru.
Dobré jídlo je na každém rohu
Už nějakou dobu se o Brně říká, že prožívá gastronomický boom. Podniky typu Koishi, Ebisu nebo Morgal vám naservírují špičková jídla z celého světa. Není ale problém se dobře najíst i za rozumnou cenu, třeba ve veganském Vegalite, středomořském Pilátu, italském bistru La Speranza, českém Lokálu U Caipla nebo prostě v menze (doporučujeme Veggie Bar na Moravském náměstí). A pokud si rádi vaříte sami, dají se v Brně koupit kvalitní potraviny u trhovců na Zelňáku, v kryté tržnici tamtéž nebo maso v Mikrofarmě vedle Univerzitního kina Scala.
A dobré pití ještě častěji
Ať už jste fanouškem kávy, vína nebo piva, v Brně si vždycky najdete to své a v hojné míře. Koncentrace kaváren je tu největší v Česku a kvalita kávy je také ta nejlepší. Kavárny jako Podnik, Mymika nebo V Melounovém cukru jsou vyhlášené. Kvalitní víno dostanete prakticky všude, protože jste přece v Jihomoravském kraji. Na výborná a dobře ošetřená svrchně i spodně kvašená piva můžete zajít do Ochutnávkové pivnice, pivnice Na Stojáka nebo Craftbeer bottle shopu & baru ve výše zmíněné tržnici. Na drink samozřejmě do cenami ověnčeného Baru, který neexistuje, Super Panda Circusu či Spiritu. A pokud se vám protáhne večer, nezbude vám pravděpodobně nic jiného, než zabrousit do kultovních brněnských podniků Poslední Leč, Desert, Skleněná louka nebo Blues bar Traubka.
O kulturní akce budete zakopávat
Jen málokde můžou studenti říct, že mají svoje vlastní kino a ještě se podílejí na jeho chodu. Ano, MUNI má Scalu, největší jednosálové kino široko daleko. Do toho je tu Moravská galerie, která sestává z několika budov napěchovaných expozicemi současného i historického umění, do divadla můžete zajít jak na velké činohry do Městského divadla Brno nebo do národního, tak na experimentálnější a angažovanější počiny do Buranteatru nebo HaDivadla. Na studentské koncerty se zase hodí zajít do Kabinetu múz a na legendární Flédu, často ale potkáte i pouliční koncert na ulici či náměstí. Zkrátka paráda.