„Před dvěma lety jsme si jako studenti třetího ročníku studijního programu biologie na Přírodovědecké fakultě uvědomili, že na rozdíl od právníků, ekonomů nebo mediků, kteří mají své Ebriety a medická půlení, nemáme jako přírodovědci žádnou akci podobného významu – setkávání širší komunity. Pokud nějaké akce probíhaly, jednalo se vždy o menší akce jednotlivých oborů nebo ročníků, které mezi sebou vzájemně příliš nekomunikovaly, a vše probíhalo víceméně v rámci uzavřené společnosti. Začali jsme proto pořádat semestrální party nejen pro přírodovědce,“ říká spoluzakladatel tohoto, pravidly a stanovami nespoutaného studentského spolku, Pavel Dvořák alias dr. Patisson. Tvrdé jádro organizačního týmu je tvořeno čtyřmi hlavními „doktory“ a spoustou pomocníků. Nápady, sponzory a organizaci akcím dodává již zmíněný Pavel Dvořák, dále Marian Hlavna alias dr. Mrawec, Martin Benešík alias dr. Ben a Jan Škoda alias dr. Ryschawi, InVivo, který je zároveň hlavním webmasterem a grafikem.
Že se nejedná o žádný usedlý spolek, ostatně dokládá i logo a samotný název sdružení. „Biomania tak trochu odkazuje na z našeho pohledu úsměvné šílenství, které se dnes roztáčí kolem všeho, co je takzvaně “BIO”. Řekli jsme si, že když jsou tak cool a in BIOvejce a BIObavlna, tak by konečně mohli být cool a in i BIOlogové, BIOchemici nebo BIOinformatici,“ dodává s potutelným úsměvem dr. Patisson.
Jako svého maskota si zvolili Kachnu – proč, dnes už vlastně nikdo přesně neví. „Prostě se objevila na našem prvním plakátě a my jsme ji používali i nadále, protože má šibalský výraz, je žlutá, gumová, tudíž snadno omyvatelná a nevzpírá se při focení,“ vyjmenovává praktické důvody Dvořák. Stala se symbolem Biomanie, účinkovala ve všech kampaních a podle zakladatelů se již dostala do povědomí řady lidí, především v bohunickém kampusu, kde biomaniaci sídlí.
O akcích tedy studenti vesměs vědí, u ostatních aktivit však povědomí atakuje bod mrazu. Což ostatně dokládá i oslovená studentka biochemie. „Vím, že existují a že pořádají studentské party, ale na žádné jsem nebyla. A to je tak vlastně všechno, co o nich vím,“ prozrazuje studentka biochemie, Hana Paculová.
Přitom spolek Biomania by to rád změnil. Zaměřuje se totiž i na vážnější témata. Jak jinak než na ta související s přírodou. Projekt Zelená univerzita, který vzniká ve spolupráci s Tomášem Mozgou ze Spolku přírodovědců, správou bohunického kampusu a Pavlem Obrdlíkem z Akademického centra studentských aktivit, se snaží propagovat myšlenky udržitelného rozvoje. „Rádi bychom v bohunickém kampusu zefektivnili třídění odpadu, vybudovali nová, kvalitně značená sběrná místa a působili také edukativně mezi studenty a zaměstnanci formou našich oblíbených letákových a plakátových kampaní. Chceme upozorňovat na nutnost šetření energiemi. Naše budoucnost závisí na nových technologiích a energetické nenáročnosti a moderní univerzity by měly být místem, kde budou mladí lidé vedeni k šetrnému chování,“ přibližuje své záměry budoucí genetik a molekulární biolog Dvořák.
O dalších akcích a aktivitách se zájemci mohou informovat na webu sdružení www.biomania.cz. Prozatím sice není příliš informačně bohatý, dle tvůrců hlavně vinou studijního zaneprázdnění, ale v budoucnu s ním mají velké plány. „Chtěli bychom z biomania.cz vytvořit komunitní portál, kde by vycházely články s populárně-naučnou tematikou, dále by zde měla být databáze laboratoří, firem a pracovišť, které mají spojitost s biologií, a v neposlední řadě e-shop, kde bychom rádi nabízeli designové produkty pod značkou Biomania,“ uzavírá, jak jinak než s úsměvem, dr. Patisson.