Co vše vám její zpracování může dát?
Vybíráte téma? Zkuste práci propojit s budoucí praxí
Pokud si vybíráte téma a stále tápete, zamyslete se, jaký přesah má váš obor do praxe. Jednou z možností, jak psaní oživit, je spolupráce s nějakou společností. Promyslete si, jaká témata vás zajímají, a pokuste se najít zaměstnavatele, kterých se tato problematika týká. Po rychlém či důkladnějším hledání můžete najít silného partnera, který vám poskytne nejen zajímavé informace a zdroje, ale navíc propojí vaši výzkumnou činnost se světem praxe.
Spolupráce s firmou vás neláká? I tak může mít psaní práce praktický přínos
Při důkladném zpracování vylepšujete měkké dovednosti, kterých si zaměstnavatelé cení. Jde o váš osobní projekt, který sami řídíte a jehož kvalita odráží vaše silné stránky. Při psaní využijete například analytické myšlení, organizační dovednosti nebo kreativní myšlení. Důležitá je i srozumitelnost, s jakou dokážete popsat odborné myšlenky.
Závěrečná práce slouží i jako skvělý zdroj zpětné vazby. Dozvíte se více o tom, co vám jde a co vás baví. Otestujete, zda vám vydrží zápal pro určité téma po celou dobu psaní. Jestli ano, může to jednoduše určovat vaše další profesní směřování. A kdo ví, možná v sobě objevíte budoucího akademika.
Závěrečná práce jako vizitka
Zpracované téma vám může posloužit i jako doklad o vaší specializaci, zájmech nebo taky píli. „Pokud psaní práce budete věnovat dostatečnou pozornost, pomůže vám se vymezit vůči ostatním a dá vám i budoucím zaměstnavatelům pomyslný profesní kompas,“ vysvětluje kariérní poradce Vojtěch Očenášek z Kariérního centra MU. Díky zpracování závěrečné práce máte potenciál se stát skutečným odborníkem v konkrétní oblasti, čímž doplníte své další praktické zkušenosti.
Pro to, aby vás psaní bavilo a bylo pro vás co nejvíce přínosné, je důležité v něm najít smysl. Ať už jde o první kontakt s budoucí kariérou, nebo trénink dovedností. Jedině se správnou motivací a cílem vám psaní půjde snáze.