Soutěž vznikla ve Spojených státech již před padesáti lety. Původně byla určena pouze pro studenty Harvardské univerzity, ale léty nabírala na popularitě a dostat se dnes do celosvětového finále znamená spoustu dřiny, perfektní znalost angličtiny a také nezbytnou dávku štěstí, protože konkurence je obrovská.
Do Washingtonu postupuje sto nejlepších čtyřčlenných týmů složených ze studentů práv. Každou zemi však smí reprezentovat jen jeden tým, proto nejprve probíhají národní kola soutěže. „Letos jsme v národním kole soupeřili s týmem z Univerzity Palackého a se studenty z Univerzity Karlovy. Vyhráli jsme, a proto jsme mohli na týden odletět soutěžit do Washingtonu,“ popisuje Kateřina Novotná, jeden z koučů týmu, jinak asistentka na katedře mezinárodního práva. Kromě ní pomáhal studentům ještě Ladislav Vyhnánek, asistent z katedry ústavního práva.
Vyhrál tým z Kolumbie, což bylo pro mnohé překvapující, protože podle výsledkových listin z minulých let měli většinou převahu Američané či Australané. Tedy týmy mající angličtinu jako rodný jazyk, což je samozřejmě nesporná výhoda.
Poradci týmu nemohou do jednání v jeho průběhu nijak zasahovat, není ani dovoleno navštěvovat jednání ostatních týmů, veřejně přístupné je až úplné finále. Ale i tak mohou studentům pomoct. „Vždy po skončení jim dáme zpětnou vazbu, která může další den pomoct proti jinému týmu, protože případ zůstává celou soutěž stejný,“ prozrazuje taktiku Kateřina Novotná.
Porota je složená z profesorů a akademiků z různých světových univerzit, ale i advokátů předních světových kanceláří. Na finále jsou pak přítomni dokonce soudci mezinárodního soudního dvora. Je tedy poměrně jasné, že případ, který studenti řeší, nepatří mezi ty jednodušší. „Byl opravdu dost složitý zejména proto, že zahrnoval mnoho aspektů mezinárodního práva, studenti proto musí obsáhnout hodně oblastí a načíst spoustu materiálů,“ přikyvuje Novotná.
Každý účastník má po skončení kromě nedocenitelných zkušeností, významné položky v životopisu i zpětnou vazbu na svůj výkon přímo od členů poroty. Spolu s ním dostanou i veškeré výsledky.
Tým Masarykovy univerzity letos obsadil 61. místo. „Rozestupy mezi čtyřicátým a sedmdesátým týmem jsou naprosto minimální a myslím, že jsme letos obstáli velmi dobře. Ovšem abychom mohli tuto soutěž v budoucnu vyhrát, bude se tomu muset věnovat spousta lidí a bude potřeba ještě dost času. Nicméně děláme velké pokroky a zejména děkanka Právnické fakulty nám vychází maximálně vstříc. Jak organizačně, tak finančně,“ uzavírají Novotná s Vyhnánkem.