Do Brna přitom přijela na třítýdenní zimní školu International Relations and Threats to Global Security, na kterou si podala přihlášku, aby získala mezinárodní zkušenost v oboru a zároveň aby těsně před dokončením studia zažila studium v zahraničí. Přestože na Masarykově univerzitě strávila jen necelý měsíc, je velmi ráda, že mohla přijet – doma má totiž tři malé děti. Nejmladší syn má teprve rok a půl.
Online, ale nonstop
„Moje děti jsou vlastně tím hlavním důvodem, proč studuju celý čtyřletý bakalářský studijní program online. A je skvělé, že u nás v Austrálii takové možnosti vůbec máme – pracující lidé i ženy na rodičovské dovolené takovou možnost rozšířit si vzdělání rozhodně vítají. Bez titulu totiž v Austrálii nemáte příliš velkou šanci nastartovat kariéru,“ vysvětluje Emma.
Navzdory tomu, že jí online studium dává velkou svobodu a může si díky němu přednášky a semináře přizpůsobit vlastním časovým potřebám, přiznává, že je to velmi časově náročné studovat a současně se starat o malé děti a celou domácnost. Každý den tak vlastně jede nonstop od rána do pozdního večera. Brzy už ale bude mít za sebou závěrečnou zkoušku, takže když má teď cíl na dosah, jde prý všechno lépe zvládat.
„Moc se těším, až ze mě bude právnička, i když jsem se téhle profesi vlastně nikdy neplánovala věnovat. Původně jsem chtěla studovat historii, dějiny mě vždycky moc zajímaly. Bohužel byl ale kurz plný, a tak jsem vlastně omylem skončila na právech. A překvapivě se mi ten obor velmi zalíbil. Baví mě pomáhat lidem, je to pro mě velmi smysluplná práce. V budoucnu se chci zaměřit na mezinárodní právo a nejvíc mě láká představa, že bych jednou pracovala pro Mezinárodní trestní soud. Vůbec by mi nevadilo se za takovou prací přestěhovat do Evropy,“ přibližuje studentka.
To nejlepší nakonec
Že se jí v Evropě moc líbí, si ostatně vyzkoušela i během studií na Masarykově univerzitě. Díky zimní škole poprvé zavítala do Evropy a každé město, které během exkurzí se zahraničními studenty na zimní škole navštívila, předčilo její očekávání, ať už to byla Vídeň, Praha nebo Budapešť. A už se těší, až se do Evropy zase vrátí – láká ji ještě spousta míst a států, které plánuje navštívit.
„O Evropě jsem snila už jako malá. Miluju historii a nádherná evropská města s úžasnou architekturou mě nikdy neunaví. Jsem moc ráda, že jsem se do Evropy podívala aspoň nakrátko a věřím, že se brzy vrátím. Nejlépe na nějaký letní roadtrip, abychom toho viděli i zažili co nejvíc,“ směje se studentka, která během pobytu v Česku poprvé v životě viděla sníh. Dokonce zažila i teplotu -10 stupňů, což pro ni byl velký teplotní šok, protože v Melbourne ani v zimě teploty neklesají pod deset stupňů.
Velkým nezvykem pro ni bylo i to, že se po čtyřech letech online studia poprvé vrátila do klasické výuky. Navzdory tomu, že online studijní programy jsou na australských univerzitách poměrně běžné, neboť s touto formou vzdělávání mají u protinožců velký náskok i s desítkami let zkušeností, Emma velmi ocenila, že se alespoň na konci studia mohla na chvíli vrátit do běžné třídy. Podle ní je klasická výuka mnohem jednodušší na udržení pozornosti, nemluvě o motivaci, disciplíně a sociální izolaci.
„Jsem ráda, že moje studium nakonec nebylo celé jenom online a že jsem díky MUNI mohla aspoň chvíli chodit do běžné výuky a trávit čas se spolužáky. Taky jsem díky mezinárodnímu složení třídy potkala spoustu zahraničních studentů, což činilo naše společné semináře zajímavějšími, protože jsme mohli srovnávat rozdílné právní systémy. Velmi přínosné bylo, kolik věcí jsme se dozvěděli o Evropské unii, humanitárním právu i problematice kyberbezpečnosti, té se u nás na univerzitě moc nevěnujeme. Bylo skvělé si na zimní škole rozšířit obzory a zjistit, jak vypadá výuka mého oboru jinde ve světě. Kdybych mohla, přijela bych na celý semestr,“ směje se studentka.
Při pobytu v Evropě si ale také uvědomila, že ne všechno je samozřejmé – například právě možnost studovat vysokou školu kompletně online. Nebýt této jedinečné možnosti, kterou australské univerzity nabízejí, by se jí samotné nikdy nepodařilo získat vysokoškolské vzdělání. „A jsem za to velmi vděčná, zvlášť když jsem v Brně i od zahraničních studentů z různých koutů světa zjistila, že to zase není až tak běžná věc vystudovat na prestižní univerzitě celého bakaláře online. Hned si této možnosti vážím více. Ale jsem ráda, že březnové promoce nebudeme mít online. Vlastně to bude poprvé, co se po čtyřech letech studia poprvé potkám se svými spolužáky jinak než přes obrazovku počítače.“