Se sebevědomým označením „největší studentské rádio ve střední Evropě“ vystupuje hned na úvodní stránce svého webu Radio R. Toto neziskové komunitní sdružení funguje od roku 2008 na Katedře mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MUNI). Za jeho vznikem stojí skupinka nadšenců v čele s pedagogem Václavem Štětkou, kteří chtěli zaplnit hluchá místa v éteru, dát prostor vyhraněným hudebním žánrům a neotřelým tématům. Důležitým koordinátorem projektu se od počátků stal i Jan Motal, docent Katedry mediálních studií a žurnalistiky.
S desítkami pořadů a podcastů je dnes Radio R vysílající z prostor na fakultě největším nezávislým studentským rádiem v Česku. „Dnešní Radio R tvoří kolem 100 aktivních členů. Patří mezi ně jak studenti Masarykovy univerzity, tak studenti dalších brněnských středních a vysokých škol nebo pracující se zájmem o rozhlasovou tvorbu a kreativní komunitu. Snažíme se být rádio pro aktivní mladé lidi, kteří nesedí po večerech doma, ale zajímají se o dění okolo sebe a nebojí se do něj zapojit,“ uvedla manažerka stanice Barbora Dohnalová.
Většinu obsahu Radia R tvoří živé vysílání, ale rádio se prezentuje i na veřejných akcích po Brně. Důraz klade hlavně na komunitnost a utváření prostoru pro setkávání a vzájemnou inspiraci. „V našich podcastech uslyšíte všechna možná témata napříč žánry od politiky přes technologie, byznys až po literaturu, tanec a samozřejmě hudbu. Můžete si od nás poslechnout zábavné povídání o životě, rozhovory se zajímavými lidmi, debaty o mikroplastech, filmech, hudbě nebo bezpečnosti na internetu. Hranice si neklademe, naopak se je snažíme hledat a bořit. Na rozhovory k nám chodí i poměrně známé kapely a osobnosti, například Tata Bojs, zpěvák Voxel či moderátor Vladimír Kořen ze Zázraků přírody. Naši členové také moderovali debatu na fakultě sociálních studií se spisovatelkou Markétou Lukáškovou,“ popsala Barbora Dohnalová.
Radio R je v posledních třech letech součástí evropského projektu Inclusion is On, který se zaměřuje na inkluzivní zapojování studentů do spolků a možnostem předávat si zkušenosti s kluby ze zahraničí. Projekt vyvrcholil koncem května prezentováním výsledků na audiokonferenci Periferní slyšení v brněnském kreativním hubu Kumst. Konferenci uspořádalo Radio R už potřetí také díky grantu od SKASu fakulty sociálních studií. „Letošními hlavními tématy byly inkluze a komunitní média v ČR. Věnovali jsme se i potenciálu regionální a lokální žurnalistiky. Hostem byla například novinářka Apolena Rychlíková, která se svým kolegou Jakubem Zelenkou odhalila kauzu Feri,“ sdělila Barbora Dohnalová.
Nové členy přijímá spolek vždy na začátku každého semestru. „Právě díky charakteru našeho rádiového společenství rozhoduje při hledání nováčků především jejich osobnost a chuť připojit se k naší činnosti. Všechno ostatní jako mluvený projev nebo technické dovednosti už se mohou naučit při práci v kolektivu. Vítání nováčků je navíc naše tradiční akce, na které máme pro členy přijaté z konkurzů připravený zajímavý program. Každý rok v květnu pořádáme na závěr semestru také Piknik Radia R, kde se scházejí naši členové i fanoušci české alternativní hudební scény. Letos se uskuteční v pátek 17. května v klubu Fléda,“ informovala Barbora Dohnalová.
Vyzkoušet si redaktorskou praxi ještě na škole nabízí už patnáct let celouniverzitní studentská online televize MUNI TV, která také působí při Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MUNI. Její členové tvoří autorské reportáže, živé přenosy z událostí, tematické nebo zábavné pořady hlavně o studentech a dění na Masarykově univerzitě. „Podporujeme ve studentech pocit sounáležitosti k jedné univerzitě. Naším cílem je sledovat zajímavé dění na univerzitě a reportovat o něm audiovizuální cestou. Nejčastěji natáčíme v terénu nebo přinášíme reportáže z míst, kam se studenti běžně nedostanou,“ přiblížila šéfredaktorka televize Magdaléna Jandová.
Od nápadu založit studentskou televizi k jeho realizaci uplynuly kdysi dlouhé čtyři roky. Iniciátorem byl v roce 2005 lektor Leo Nitče, ale až v roce 2009 se na televizi podařilo získat dotaci z Evropské unie. První studentská redakce tehdy připravovala pořady jako Save Point, Cesty z Brna nebo pořad o zážitcích z programu Erasmus.
Obsah vysílání tvoří hlavně zpravodajské reportáže, prostor má ale i autorská tvorba a realizace vlastních nápadů. „V současné době natáčíme kromě zpravodajských reportáží také Univerzitní události, ve kterých pravidelně shrnujeme aktuální dění na Masarykově univerzitě. Mezi naše pravidelné pořady patří také MUNI Traveler, rozhovory se studenty, kteří vyjeli na Erasmus, nebo nová publicistická mini série s názvem Fakultní napajedla, kde studentům představujeme možnosti stravování na fakultách,“ zmínila typy pořadů Magdaléna Jandová. Dodala, že posledními projekty tohoto semestru budou reportáže z letošního MUNI DAY, dětské univerzity MjUNI nebo výročí profesora Otakara Borůvky na přírodovědecké fakultě.
Členové televize mají možnost osahat si zpravodajskou praxi a natrénovat vše od úplných základů. Studium žurnalistiky ale není podmínkou, redakci tvoří i studenti z jiných fakult. Televizní studio, které sídlí v 5. poschodí katedry, disponuje nejnovějšími technologiemi. „Máme k dispozici vybavenou střižnu a kompletní televizní studio, ve kterém natáčíme rozhovory, Univerzitní události nebo děláme každoroční živý přenos z Multimediálního dne. Díky profesionálnímu vybavení se studenti mohou naučit kromě práce v terénu i práci v postprodukci,“ uzavřela Magdaléna Jandová.
„Mladší sestrou“ studentské televize MUNI TV je experimentální projekt STUDEX TV, který vznikl na jaře 2017 rovněž na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MUNI. STUDentská EXperimentální TeleVize si od začátku určila jako hlavní cíl „točit, učit se a experimentovat“ a věnovat prostor videím, která se netýkají přímo univerzity. Snaží se studentům poskytnout místo, kde mohou propojit kreativitu se znalostmi a experimentovat. „Studex.tv je místo, kde studenti mohou tvořit projekty, na kterým jim záleží, a učit se na tom. Ať už to jsou rozhovory, reportáže nebo tvorba různých seriálů,“ uvedla šéfredaktorka Klára Šotková.
Většina členů redakce navštěvuje studijní program Mediální studia a žurnalistika. „Studenti si u nás mohou vyzkoušet práci před kamerou i za ní, od moderování přes natáčení a režii až po postprodukci. Náš tým může konkurovat podobným internetovým televizím a dalším mediálním kanálům. Rozdíl mezi námi je pouze v tom, že my jsme teprve studenti, kteří se učí a experimentují,“ naznačila editorka Kateřina Pejznochová.
Členové redakce STUDEX TV natáčí reportáže z kulturních akcí, informační videa, živé přenosy, rozhovory, krátké dokumenty nebo debaty. „Natočili jsme například rozhovor s Lindou Bartošovou. V pořadu Nemocná generace se zabýváme vážnými onemocněními. Pravidelně připravujeme několik seriálů, například (Bez)vadné Brno, Místa děsu, O chlup lepší život, Zapomenuté památky nebo Šmejdění,“ doplnila Klára Šotková.
Aktivní zapojení do činnosti studentského rádia nebo obou televizí mohou studenti propojit i s výukou a získat za něj opakovaně kredity. Pro studenty žurnalistiky jde o kurzy Dílna IV: MUNI TV a STUDEX TV, Dílna III: Radio R (bakalářský program) nebo Editorské a produkční praktikum (magisterský program).