Zkusili jste si někdy ostří pravěkých zbraní, hod antickým diskem nebo běh s hoplonem? Tohle všechno při svých mnoha osvětových akcích umožňuje spolek SAMUNI, který sdružuje studenty Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU.
Hlavní náplní spolku je popularizace a seznamování veřejnosti s náplní práce archeologa. „Nejčastěji pořádáme přednášky na základních a středních školách, kde přibližujeme naši práci v terénu. Snažíme se ukázat, že archeologie není o kopání dinosaurů a lidech s lopatou ve stylu Indiana Jonese, ale je taky hodně vědecká, plná chemických pokusů nebo radiokarbonového měření v laboratořích. Předvádíme jim přesné repliky pravěkých nástrojů a šperků. Děti si mohou vše osahat, potěžkat si třeba bronzovou hřivnu, vyzkoušet náramky i ostří pravěkých zbraní,“ přibližuje současný vedoucí spolku David Haltmar.
S koncem loňského akademického roku došlo ve spolku ke generační obměně a odchodu některých doktorandů, kteří ukončili studium. Aktuálně tvoří spolek asi 10 aktivních členů. „Osobně mě právě nejvíce baví popularizace archeologie a přibližování věcí každodenní potřeby z období antiky. Loni jsme třeba uspořádali symposion, tedy hostinu ze starověkého Řecka a Říma, kde jsme měli přesnou rekonstrukci antických jídel a pití. Seznámili jsme také se starověkými recepty,“ uvádí student 3. ročníku bakalářského studijního programu Klasické archeologie, který by rád pokračoval i magisterským studiem.
Členové spolku se pravidelně účastní akcí také pro veřejnost, například Mezinárodního dne archeologie na Špilberku, Muzejní noci, Noci vědců, připravili program pro MUNI Day a podílí se na výuce dětské univerzity MjUNI. K nejoblíbenějším aktivitám vždy patří ukázky vojenských replik a antických sportovních pomůcek. „Pořádáme sportovní dny přesně v duchu olympijských her ve starém Řecku, takže vítěz je vždy jen jeden. Soutěžíme v běhu se štítem o váze 4,5 kilogramu, hodu oštěpem na terč nebo hodu bronzovým diskem o váze 1,2 kilogramu. Na vlastní kůži si tak mohou všichni vyzkoušet, jak tvrdý dříve byl trénink athénských bojovníků,“ popisuje David Haltmar.
Kromě toho seznamuje spolek SAMUNI i s dalšími součástmi vojenské výzbroje a výstroje řeckých hoplitů. „Jednou z našich nejvzácnějších replik je athénský štít s modrým znakem sovy o váze 10 kilogramů. Nevyrábí se sériově, ale pouze jednotlivý kus s přesně zachovanými rozměry i technikou výroby. Celkově stojí okolo 30 tisíc korun. Obdiv vzbuzuje i naše šestimetrové obouruční kopí zvané sarísa. Svojí váhou většinou všechny překvapí i řecká přilbice, která je celolitá, takže v ní není dobře vidět ani slyšet.“