Země ležící u Kaspického moře s velkými zásobami ropy a zemního plynu ji lákala nejen kvůli tomu, že studuje Mezinárodní vztahy a energetickou bezpečnost, ale i proto, že ji obecně zajímá postsovětský blok. A navíc chtěla na zahraničním pobytu zažít něco jiného. Na neustále troubící auta si prý nezvykla ani po několika měsících.
„Ázerbájdžán leží na pomezí Asie a Evropy a ten střet dvou kultur je cítit všude. Byl to pro mě úplně jiný svět – je to muslimská země a taky tam vládne autoritářský režim, který klade důraz na bezpečnost, takže jsou všude kamery a i v metru procházíte scannery. Život tady je sice úplně jiný než v Evropě, ale jsem moc ráda, že jsem se rozhodla vyjet zrovna sem. Užívám si to od začátku. Strašně rychle to ale uteklo – sotva jsem přijela, už se blížil začátek ledna a čas vrátit se domů na státnice,“ říká studentka.
Studijní pobyt stihla těsně před koncem studia a navíc ho spojila i s pracovní stáží na české ambasádě v Baku. Ta je oproti jiným českým ambasádám ve světě malá – pracuje na ní jen osm pracovníků. Každý semestr se na velvyslanectví střídají stážisté, o jejichž místa je velký zájem. Hana tak byla velmi vděčná, že ji na stáž vzali a mohla si ji splnit současně se studijním pobytem.
Zapojila se do příprav Konference OSN
I tak to ale pro ni bylo časově náročné, protože zároveň dokončuje diplomovou práci. Pár hodin týdně pracovala pro ambasádu, kde pomáhala s různými činnostmi od přípravy obsahu na sociální sítě až po různé administrativní úkony. Velkou zkušenost pro ni představovala především příležitost zapojit se do přípravy mezinárodní Konference OSN o změně klimatu (COP29) zaměřené na klima, na kterou v listopadu přijel i český premiér.
„Hlavní město žilo konferencí několik měsíců a byla kvůli ní omezena i doprava v celém městě. Byla do ní zapojena i naše škola a mí spolužáci – v Baku totiž studuju na ADA University, což je primárně diplomatická akademie. Spousta mých spolužáků se tak jako dobrovolníci zapojili do příprav a část programu se uskutečnila i na univerzitě. Proto jsme také měli během konference online výuku,“ přibližuje studentka.
Také studium na místní univerzitě, která nepatří mezi klasické ázerbajdžánské univerzity, pro ni bylo velkou zkušeností. Inspiruje se totiž americkým modelem školství a za studium na ní se platí vysoké školné. V porovnání se studiem na Masarykově univerzitě Hanu překvapilo, jak velký důraz klade místní univerzita na studijní průměr a jak je studium náročné. Studenti odevzdávají řadu esejí, skupinových projektů, musí hodně číst a mají i průběžné zkoušky.
Univerzita jim ale nabízí řadu mimoškolních aktivit od kurzů tance přes filmové kluby až po kurzy arabštiny nebo čínštiny zdarma. „Je hodně zajímavé být v Asii a zároveň mít pocit, že studujete na tak prestižní univerzitě jako někde v USA. Velmi si vážím všech možností, kterých se mi v tomto semestru dostalo. Hlavně díky nim si umím představit, že bych jednou mohla pracovat v zahraničí,“ dodává Hana.