Ač na začátku studia možná překypujete elánem a slovo problém vůbec nemáte ve svém vysokoškolském slovníku, nikdy nevíte, kdy se nějaká nepříjemnost objeví.
Pokud si s něčím nebudete vědět rady nebo se vám dokonce přestane dařit a ani spolubydlící nebo spolužáci vám nebudou umět poradit, zkuste se obrátit na studentské poradce. Ti vám pomohou ven z kdekteré kaše.
Poradci jsou tady pro studenty od podzimu 2007. Mají v malíčku Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity, což neznamená, že byste si ho neměli přečíst, ale že pokud něčemu nerozumíte, studentští poradci budou umět jednotlivá pravidla vysvětlit a aplikovat právě na vaši situaci.
Na poradce se můžete obrátit také v případě, že vám budou hrozit poplatky za studium anebo naopak, v případě, že byste rádi získali stipendium, ale není vám jasné, jestli na něj dosáhnete. V prváku sice nikdo protahovat nechce, ale někdy stačí jeden nevydařený předmět, na který navazuje šňůra dalších, a naději na bakaláře za tři roky ztratíte hned po prvním semestru.
Aby nedošlo k omylu, poradci za vás rozhodně nebudou psát testy ani vás doučovat anorganickou chemii, i když vám bude hrozit prodloužení studia nebo dokonce něco horšího. Budou vám ale umět poradit, jaká máte práva a jak se s případným problémem vypořádat co nejlépe. Také budou dobrými rádci, když budete přestupovat mezi obory nebo přerušovat studium.
Může se ale stát, že při zkoušení nedodrží pravidla učitel. I v tomto případě můžete poradce kontaktovat, a oni se pokusí situaci vyřešit. Poradci totiž také zastupují studenty při komunikaci s univerzitou. A vy se nemusíte bát, že si chybující profesor bude váš obličej pamatovat u státnic.
A jak se s poradci můžete spojit? Mailem, na diskusním fóru na ISu nebo je můžete navštívit osobně, jsou k zastižení v Poradenském centru a nově také v knihovně kampusu (více na webu poradců). Ale i když vám rádi pomohou, vy se raději snažte, abyste jejich pomoc nemuseli potřebovat.