Jednou z hodně očekávaných letních akcí v Brně je každoročně festival Špilberk. Letos se na setkání symfonických orchestrů poprvé prosadil i amatérský soubor. Jmenuje se Mladí brněnští symfonikové a více než z poloviny ho tvoří současní i bývalí studenti Masarykovy univerzity.

Orchestr vznikl před téměř patnácti lety jako výraz odporu ředitelů brněnských základních uměleckých škol proti záměru ministerstva školství, které je chtělo zrušit, aby se ušetřilo. „Ředitelé se domluvili, že by měli nějak zviditelnit práci škol a uspořádat alespoň symbolický koncert. Nikdo tehdy nemohl tušit, jak dlouhý život má soubor před sebou,“ popsal začátky mladých symfoniků jejich šéfdirigent Tomáš Krejčí.

Letos se jim podařilo prosadit na známý hudební festival na Špilberku. „Ačkoli je orchestr amatérský, tak už má svoje jméno. Ředitel festivalu pan Mareček, chtěl program přehlídky rozšířit i o amatéry, a tak jsme dostali nabídku zahrát jako předskokani. Nakonec z toho však byl samostatný koncert,“ vzpomněl velký zážitek šéfdirigent.

Souboru se daří i jinak. Jeho členové nedávno natočili CD a na konci listopadu budou oslavovat patnácté výročí. K němu se zrovna ve střižně dokončuje dokument. „Těžištěm bylo červnové setkání bývalých a současných členů v Dukovanech, kam se dřív jezdilo na soustředění,“ přiblížila manažerka orchestru a studentka Fakulty sociálních studií v jedné osobě Helena Továrková.

Členy Mladých brněnských symfoniků se často stávají studenti, kteří v Brně nastoupí na vysokou školu a najednou zjistí, že kvůli dojíždění nestíhají hrát ve svém domácím souboru. Díky symfonikům nemusí svoje umění zapomenout. Koho teď trápí podobný problém, může se k nim připojit. „Hledáme především hráče na smyčcové nástroje – housle, violu a violoncello. Ale hodili by se také trumpetisté nebo hornisté,“ vyjmenoval nejvíc žádané nástroje Krejčí. Kdo by měl zájem se přidat, může se ozvat na webových stránkách www.orchestr.info.