Přínos kurzů spočívá především v tom, že se na nich pracuje s těly dárců, která jsou jinak fixovaná než ta, na nichž se studenti učí v hodinách. „Posluchači si postupy běžně zkoušejí na tělech fixovaných formaldehydem nebo etanolem. Tyto látky však mění barvu, konzistenci a pevnost tkání a orgánů,“ přiblížil jeden z pořádajících lékařů, Viktor Chrobok. Naproti tomu na seminářích účastníci využívají těl zpracovaných metodou rakouského anatoma Waltera Thiela, která umožňuje zachování barvy, plasticity a mobility tkání. „Mladí lékaři tak mají podmínky téměř jako ve skutečnosti a různé postupy si můžou vyzkoušet bez rizika poškození pacienta,“ podotkl Chrobok.
Účastníci se však nezabývají jen samotnou chirurgickou prací. Nejdříve absolvují teoretické přednášky o anatomii a chirurgii preparované oblasti, pak praktická cvičení a nakonec ještě přednášky zabývající se klinickou problematikou. „Při posledním kurzu se navíc každý den konala demonstrační operace, kterou jsme formou videokonference přenášeli do přednáškové místnosti. Ti, kdo v ní seděli, se mohli na všechno dívat a zároveň s operatéry komunikovat,“ uvedla další z organizátorek Ivana Hradilová Svíženská.
Preparačním kurzem otorinolaryngologie série seminářů nekončí. Chystá se ještě praktický kurz ortopedické chirurgie nohy, kurz mikrochirurgické sutury a kurz chirurgie ramenního pletence a humeru. Na nejbližší z nich se mladí lékaři do prostor Anatomického ústavu Lékařské fakulty MU sjedou první únorový pátek a sobotu.