Přejít na hlavní obsah

Konec světa a čarodějnice. Vybírejte z volitelných předmětů filozofické fakulty

Literatura, divadlo, film a další. Tipy na předměty k zaregistrování bez ohledu na příslušnost k fakultě.

Ilustrační foto: Pavla Ondrušková.

Blíží se registrace předmětů z filozofické fakulty a rozšířit obzory si mohou také studenti odjinud. Rozmanité fakultní obory toho totiž nabízí opravdu hodně. První vlna registrací startuje už v pondělí 2. července od 17:00, a tak pro vás ze široké nabídky vybíráme několik předmětů, které by vám neměli ujít.

Co číst ze současné české literatury radí kurz v podobě diskuzí nad aktuálně vycházejícími českými díly ze seznamu, který dostávají studenti k načtení. „Pro mě osobně to bylo velmi přínosné, zjistila jsem, že u nás nepíše moderní věci jen Viewegh,” chválí si předmět Michaela Trňáková.

Jak číst komiks naučí zájemce kurz, který tuto uměleckou formu představuje jako médium kombinující literární, divadelní, filmové a výtvarné postupy a s nimi spojené možnosti interpretace. „Na předmětu se mi líbí, že dostává komiks na akademickou půdu a že ho nebere jen jako obrázky pro děti,” říká absolvent kurzu Pavel Pilch.

Koho zajímá spíše než beletrie psaní odborných textů, může si v kurzu Akademické psaní pro nebohemisty ujasnit formální náležitosti tvorby diplomových, seminárních a dalších prací, bez nichž se nedá vysoká škola dostudovat.

Okrajový žánr představuje jednorázově vypsaný předmět Kapitoly z dějin queer cinema. Vyučující Lukáš Skupa říká, že kurz je otevřený všem. „Začneme úplně od nuly, takže i ti, kdo se v tématu vůbec nevyznají, si nebudou připadat mimo.”

Kdo by na filozofické fakultě nečekal pohybové aktivity, může být překvapený nabídkou dvousemestrálního kurzu Základy scénického pohybu. Ten se vyučuje ve spolupráci s ateliérem Divadlo a výchova na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. „První semestr jsme se zaměřovali především na výrazové prvky v tanci a komunikaci skrze pohyb, výstupem druhého semestru pak bylo předvedení nacvičené swingové sestavy na festivalu Sitko,“ vzpomíná na kurz Simona Zezulová a dodává, že při registraci je třeba být kvůli velkému zájmu být opravdu pohotový.

Velkému počtu zájemců se naopak otevírají přednášky profesora Jaroslava Stříteckého v rámci předmětu Sociologie čarodějnice a letos poprvé vypsaných kurzů Sociální svět doby OdysseovyGoethův román "Spříznění volbou". Chemie či alchymie citů?. „V Sociologii čarodějnice se samozřejmě dozvíte spoustu věcí o historii čarodějnictví a vůbec o postavení ženy ve společnosti napříč staletími. Jak už tomu u profesora Stříteckého bývá, je to vše podáno velmi zajímavou formou a jako u všech předmětů své téma vždy přesáhne něčím novým a zajímavým,” vzpomíná na kurz jeho absolventka Kateřina Slabá.

Dvacítka amatérských divadelníků nejen z Katedry filozofie každosemestrálně secvičuje Filozofické divadlo. „Spíš než předchozí herecké zkušenosti je nezbytné nadšení pro divadlo a ochota věnovat mu úsilí a čas, vítán je také pozitivní vztah k filosofii a zájem o filosofické problémy,” říká vedoucí kurzu Josef Petrželka a dodává, že se účastníci kurzu podílejí na všech aktivitách, jež divadlo vyžaduje – od psaní scénáře, přes hraní, tvorbu kulis, přípravu kostýmů až po případný hudební a pěvecký doprovod.

Číslo šelmy ze Zjevení Jana, tedy 666, ne nadarmo obsahuje kód předmětu s názvem Konec světa. „Impulsem k vypsání kurzu byla naše dobrá zkušenost s předměty spadajícími do okruhu Náboženské tradice světa, které už několik let nabízíme a o které je mimořádný zájem. Svoji roli samozřejmě sehrál i medializovaný zájem týkající se konce mayského kalendáře,” vysvětluje garant kurzu David Václavík.

Kurz o akademickém studiu rozmanitých představ o konci světa vloni otevřela Katedra srovnávací religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a brněnský ústav religionistiky se rozhodl po jejich vzoru zrealizovat něco podobného. Jeho organizace se ujal buddholog Luboš Bělka a výsledkem je kurz, ve kterém se studenti během přednášek setkají také s profesorem Milanem Kováčem z univerzity v Bratislavě, který je jedním z největších evropských odborníků na mayskou kulturu.

Hlavní novinky