Je neděle 11. listopadu a dvě desítky studentů sedí v posluchárně fakulty sociálních studií se zraky upřenými ke čtveřici okolo řečnického pultu. Po dvou dnech vrcholí letošní ročník Brno Open, turnaje v akademickém debatování.
„Dámy a pánové, nebudu chodit kolem horké kaše. Evropa má velký problém. A tím problémem je porodnost,“ hřmí od pultu první finalista Marek Hrdina. Finální debata na tezi: "Tato vláda věří, že Evropská unie by měla otevřít hranice migrantům ze zemí třetího světa" začíná sedmiminutovým projevem prvního zástupce vlády.
Za úkol má představit podpůrné argumenty zadané teze. Po něm pokračuje představitel opozice, na nějž reaguje druhý člen vládního týmu. Debatu končí opět zastupitel opozice. Ze šestnácti soutěžících týmů letos nakonec zvítězila dvojice Marek Leško a Branislav Fečko.
Akademické debatování je volně řečeno argumentační soutěž vycházející z formátu britské parlamentní debaty. Debata má pevná pravidla a po jejím skončení nezávislý rozhodce určí vítěze. Debatuje se zpravidla na společenskopolitická témata.
Přidejte se do debatního klubu
Podle organizátora akce Ondreje Schütze v Česku a na Slovensku momentálně funguje pět debatních klubů. Jsou v Brně, Praze, Bratislavě a Košicích. Zárodky dalších vznikají v Přerově a Olomouci. Brno má momentálně nejaktivnější debatní komunitu, ze všech 32 letošních soutěžících bylo 24 právě odsud.
Kdo by měl zájem si akademické debatování vyzkoušet, může se přijít podívat každé pondělí v 18:30 na právnickou fakultu do místnosti 215 nebo ve středu v 19:00 na fakultu sociálních studií do spolkové místnosti. Právě v tyto dny se schází debatéři fungující pod občanským sdružením Debatní klub MU. Akcí se účastní studenti politologie, sociologie, práv či informatiky nebo i přírodovědných oborů.
„Přijít může skutečně každý, žádné vstupní požadavky kromě zájmu nemáme," říká Schütz.