Přejít na hlavní obsah

Na filozofické fakultě funguje Book Club

Studenti anglistiky se schází, aby diskutovali nad knihami, a uvítají kohokoli dalšího, kdo by se chtěl přidat.

Začalo to neformálními studijními skupinkami a vyústilo to ve spolek, který oživuje společenský život nejen na katedře anglistiky a amerikanistiky na filozofické fakultě. Seznamte se s Book Clubem.

„Na podzim před dvěma lety jsme se s kamarády pravidelně scházeli, abychom spolu diskutovali o látce z výuky, která nám nebyla příliš jasná,“ vzpomíná na začátky zakládající člen spolku Michal Mikeš. Proč podobné study groups nezačít organizovat i oficiálně, říkali si. Jeho spolužačka Alena Vrabcová se chopila činu, vytvořila skupinky pro předměty, které aktuálně studovala, a základ spolku byl na světě.

„Zarezervovali jsme místo v kavárně, domluvili, kdo vezme notebooky a kdo kabely, a sešli se. Studenti přicházeli s tématy, kterým ve výuce neporozuměli, a kdo se vyznal lépe, odpovídal. Vznikly pak společné poznámky, které se sdílely na internetu,“ vysvětluje průběh study group Alena a dodává, že zvláště u korpusové lingvistiky jí pravidelné konzultace se spolužáky pomohly. „Když jsem ten předmět studoval já, nebyla k dispozici žádná study group, a dal jsem to jen s odřenýma ušima,“ komentuje to další člen spolku Tomáš Hájek.

Důvodů k setkávání je však víc, než jen společné učení. „Během prváku jsem moc nechodila mezi spolužáky, chyběly příležitosti. To se snažíme změnit – umožňovat studentům, aby se scházeli, seznamovali a bavili,“ svěřuje se Alena a zmiňuje nedávno proběhlou poker night či plánovanou movie night. Při vymýšlení témat setkání oslovuje i šikovné známé, kteří umí něco specifického – díky tomu udělala zájemcům například kurz make upu videoblogerka Lena Lednická.

V současnosti spolek pořádá každotýdenní společenské akce a připravuje vydání katederního magazínu, jehož tématem bude Life As We See It. Jeho členové také personálně vypomáhají jiným spolkům, zvláště Nadačnímu fondu Filozofické fakulty MU.

„Například lampionový průvod pomáhalo organizovat více lidí z Book Clubu než z Nadace,“ přiznává Michal. Zásluhou spolku se také podařilo vzkřísit tradiční katederní divadlo The Gypsywood Players, které vloni odehrálo několik repríz hry Toma Stoppadra The Real Inspector Hound.

Na vlastních akcích spolek uvítá také studenty odjinud. „Nejsme otevření jen studentům naší katedry. Má-li kdokoliv chuť něco zorganizovat nebo předvést, co umí, budeme moc rádi, když se zapojí,“ vyzývá Alena.

Hlavní novinky