Kabul Transit přichystali na pondělí 15. dubna na fakultě sociálních studií. Snímek je ojedinělým pohledem na každodenní život v hlavním městě Afghánistánu Kábul. Promítání, které začíná v 16:00 v místnosti P31, se zúčastní i jeden z jeho tvůrců David Edwards. Po skončení filmu bude následovat diskuse.
Projekci dokumentuVedle Edwardse se na natáčení Kabul Transit podílel také fotograf a kameraman Gregory Whitmore a Maliha Zulfacar, profesorka sociologie.
David Edwards i Maliha Zulfacar v Kábulu žili a město opustili během sovětské okupace na konci 70. let minulého století. Maliha se pak v roce 2001 zapojila do přebudování afghánského vzdělávacího systému, které mělo mimo jiné za cíl návrat žen do škol. Ve stejném roce také natočila dokument Guftago: Dialog with an Afghan Village, který zaznamenává její cestu po horských vesnicích s mezinárodní delegací žen.
Edwards působil v Kábulu jako učitel angličtiny. Během sovětské okupace strávil několik let výzkumem osudu uprchlíků na hranicích Afghánistánu a Pákistánu. V roce 2001 pak byl požádán, aby v Pákistánu pomohl při budování archivu fotografií a videí natočených během sovětské okupace. Edwards učil v té době na Williams College a požádal Gregoryho Whitmora, který zde studoval, aby s ním na projektu spolupracoval.
V roce 2003 pak začali Edwards, Whitmore a Zulfacar společně natáčet v ulicích Kábulu právě snímek Kabul Transit. Ten je citlivým pohledem všech tří tvůrců na hlavní město Afghánistánu, jehož podobu formovaly dějinné události země. Kamera zaznamenává každodenní život v ulicích z pohledu nezaujatého pozorovatele, a tím divákovi zprostředkovává autentický pohled na zničené město a jeho obyvatele.
Tvůrci se nesnažili o senzacechtivý portrét, šlo jim spíše o to, aby mohli ukázat Kábul v jeho všednosti a bez jakýchkoliv předsudků a předpojatosti. Díky své syrovosti dosahuje dokument silného účinku a dokáže v divákovi zanechat silný dojem.