žurnalistiky si svůj pobyt, který trvá už přes dva měsíce, náležitě užívá.
Jedním z nejchladnějších měsíců v roce začal pobyt Francisca Arteagy v České republice. Se sněhem se letos v únoru setkal poprvé, zimní oblečení žádné neměl. Přestože byl příjezd z teplého Mexika nejen velkým teplotním, ale i kulturním šokem, studentNepřízeň počasí vynahradilo mladému Mexičanovi přátelské přijetí na koleji Vinařská. „Žije tu spousta cizinců, potkal jsem například lidi ze Slovinska, Litvy, Irska, Nizozemí a dalších států. Můj spolubydlící je Francouz, nikdy dřív jsem žádného nepotkal, takže zažívám skvělou kulturní výměnu,“ pochvaluje si místní ubytování Francisco, kterého přátelé oslovují Paco.
Zatímco v Česku se denně pohybuje mezi cizinci, ve svém rodném Mexiku jich za dobu svých studií moc nepotkal. „U nás nejsou předměty v anglickém jazyce, takže kdo chce jít studovat do Mexika, musí mluvit španělsky,“ vysvětluje mladík svou plynulou angličtinou. Sám si jazyk zlepšil hlavně při svém dřívějším studijním pobytu v USA.
Přestože je Paco díky předchozím zahraničním zkušenostem zvyklý na odlišné kulturní prostředí, obrovský rozdíl mezi českým a mexickým obyvatelstvem ho zpočátku nepříjemně překvapil. „V Česku a v Evropě jsou lidé dost uzavření a dívají se na cizince podezřívavě. Když jsem první den potřeboval poradit kudy do města, nikdo se mnou nechtěl mluvit,“ stěžuje si na chladnou českou náturu temperamentní Paco. S úsměvem však dodává, že už si pomalu zvyká.
Mexická show představuje Latinskou Ameriku
Francisco zažil v Brně spoustu zajímavých akcí a výletů. Jednoznačně nejlepším zážitkem je však pro něj praxe v univerzitním Rádiu R, kterou si sám domluvil. „Práce v rádiu je jednou z nejúžasnějších věcí, kterou jsem zažil. Vysíláme s mexickou kamarádkou vlastní show o Latinské Americe. Zažijeme při tom spoustu legrace, i když jsem byl zpočátku nervózní z vysílání v angličtině,“ popisuje nadšeně.
Mexičtí studenti si každý týden vyberou jednu zemi, které se ve své show věnují. Mluví o její kultuře, jídle nebo nejlepších místech, která mohou lidé navštívit. Zábavné informační bloky prokládají písněmi z dané země. „Můžeme tak sdílet určitou část kultury Latinské Ameriky v Evropě, což je úžasné,“ vysvětluje Francisco, kterému se bude zahraniční praxe vyjímat také v životopise. Zájemci si mohou show s názvem This is Latin Amerika poslechnout ve středu v deset hodin večer na Rádiu R.
Co chce dělat v budoucnu, zatím student žurnalistiky přesně neví. Baví ho psaní i práce v rádiu. „Rozhodně bych chtěl procestovat zbytek světa. Cestování je jako droga, jednou začnete a nemůžete přestat. Kdo ví, třeba budu jednou v zahraničí také pracovat,“ vyslovuje nahlas své tajné přání.