Přejít na hlavní obsah

Kam na výlet v okolí Brna

Vypravte se na jih a prozkoumejte Pálavu nebo vyražte na sever do Moravského krasu. Míst k objevování je tu spousta.

Svatý kopeček nad Mikulovem.

Trávíte léto v Brně, ale o víkendech nebo po brigádě byste rádi vyrazili i mimo moravskou metropoli? Prozkoumejte okolí Brna. Na své si tu přijdou milovníci přírody i historických památek.

Moravský kras není jen o jeskyních
Chráněnou krajinnou oblast severně od Brna navštěvují turisté zejména kvůli zdejším jeskyním komplexům. Povinností pro každého, kdo kdy zavítal na jižní Moravu, je vidět především propast MacochaPunkevní jeskyně.

Kromě toho se můžete vydat i na horu Říp. Že ten leží jinde? Ano i ne. Nedaleko Blanska totiž najdete Moravský Říp, vlastním názvem Malý Chlum, na kterém se nachází sice jen pár metrů vysoká rozhledna, ale o to velkolepější výhled do rozsáhlého okolí. Výšlap protáhněte až na Velký Chlum, v jehož lesích po cestě objevíte spoustu vyřezávaných soch a plastik známého místního umělce Stanislava Rolínka.

Masarykův dům v Punkevních jeskyních.
A koho toulavé nohy vedou vždy na nejvyšší vrcholy v okolí, měl by zdolat i ten brněnský. Babí lom je skalnatý vrchol mezi Lelekovicemi a Svinošicemi měřící 562 metrů. Místo patří k nejoblíbenějším vycházkovým cílům v kraji. Výhled z něj údajně učaroval i básníkům Petru Bezruči či Antonínu Sovovi.

A malý tip pro všechny prokrastinátory: cestou dolů z Babího lomu směrem k Vranovu se zastavte u lelkovadla – dřevěné výtvarné konstrukce, kterou když projdete, zbaví vás na rok lelkovacích zlozvyků. Možná by nebylo špatné návštěvu takového místa zavést povinně pro všechny vysokoškoláky.

Milovníky adrenalinu potěší v severním cípu Jihomoravského kraje v kempu na Baldovci lanový park, labužníci ocení vyhlášené restaurace v Jedovnici.

Příznivci satirického portálu Žít Brno nesmí opomenout projet městečko Adamov alespoň vlakem, pokud si tedy jeho pověstné krásy nevychutnají pěšky nebo na kole. „Adamov má v rámci jižní Moravy zcela nezastupitelnou roli – plní zde roli Monte Carla, Detroitu i Twin Peaks zároveň,“ tvrdí vyučující z filozofické fakulty a místní rodák Honza Pospíšil. „Tamější promyšlená sémantika kaskád by si zcela jistě zasloužila zápis mezi české urbanistické památky,“ dodává.

Jih Moravy: víno, kola a zámky
Kdo je vysazený na romantiku, toho na jižní Moravě určitě zaujme Lednicko-valtický areál zapsaný na seznamu památek UNESCO. Zámek se zahradou a minaretem netřeba představovat, ale méně známý neogotický Janův hrad či empírový Dianin chrám, vzdálený od lednického zámku jen pár kilometrů, stojí také za návštěvu.

Romantický zámek v Lednici.
Celá oblast je výborně sjízdná na kole, zvládnout se to ale dá i pěšky. Do blízkého Podivína nebo Břeclavi se pohodlně dostanete z Brna vlakem asi za půl až tři čtvrtě hodiny.

A když už budete na jihu, zavítejte také do Mikulova a vylezte na místní svatý kopeček s kostelem svatém Šebestiana. Nebo se v září vypravte na zdejší Pálavské vinobraní. Vyrazit odsud můžete také na jednodenní výšlap na vrch Turold se známou jeskyní, pokračovat na Stolovou horu, z níž si prohlédnete Novomlýnské nádrže, a zdolat Děvín.

Za návštěvu stojí i Znojmo proslulé svým historickým podzemím. Po městě se také můžete svést vláčkem. Kousek je to odsud k osvěžující Vranovské přehradě, oblíbenému to zevlovacímu místu mnoha studentů. A když už tam budete, můžete se podívat do zámku ve Vranově nad Dyjí.

Z Dukovan lodí na Dalešickou vodní elektrárnu
Na rozhraní Jihomoravského kraje s krajem Vysočina se nachází jaderná elektrárna Dukovany. Zdejší informační centrum nabízí i exkurze, na kterých se dozvíte, jak vlastně ta jaderná energetika funguje.

V blízkosti Dukovan je Vodní elektrárna Dalešice, kde si kromě další exkurze můžete užít koupání nebo projížďku na loďce. A co by odštěpeným elektronem dohodil, najdete i Dalešický pivovar, proslavený natáčením legendárního filmu Postřižiny. Je to skvělé občerstvovací místo po zakončení celodenního výletu.

„Hlavně studenti geologie, botaniky nebo zoologie ocení také návštěvu Mohelenské hadcové stepi. Ale samozřejmě i běžný turista si může vychutnat její výjimečnost,“ radí studentka Zuzana Kabrhelová. „Hlavně ale doporučuju si po výletě pořádně prohlédnout kůži. Letos jsem si už z jižní Moravy přinesla dva suvenýry v klíštěcí podobě,“ upozorňuje.

Na jižní Moravě se toho samozřejmě dá vidět ještě daleko více. Příznivci turistiky můžou do omrzení objevovat místa jako je Trenckova rokle, milovníci historie si zase nenechají ujít návštěvu napoleonské Mohyly míru a tak dále a tak dále.

Jaké je vaše oblíbené výletní místo na jižní Moravě?

Hlavní novinky