První semestr je tady! Má třináct týdnů, které vám utečou jako voda. Co nezanedbat, abyste začátek svého studia prožili pohodově a bez zbytečného stresu? Stačí se držet několika našich tipů a první týdny přežijte bez újmy.
Udělejte si z ISu pomocníka
Přihlašujete se automaticky po zapnutí počítače na e-mail a na Facebook? Teď vám k tomu přibude Informační systém MU. Jak na něj už asi v základu víte, ale ještě víc se dozvíte ze studentské nápovědy nebo z nového průvodce systémem, z přednášek, které fakultní knihovny organizují pro prváky (informace o nich přijdou na univerzitní e-mail) nebo od starších spolužáků, se kterými si můžete na hodinku sednout ke kávě a nechat si ukázat všechny užitečné funkce. Pro začátek zkontrolujte, zda máte správně podle studijního katalogu zaregistrované předměty a zda jejich kreditová hodnota dohromady překračuje dvacet kreditů, které jsou potřeba pro postup do dalšího semestru.
Staňte se poučeným studentem
Studium neznamená jen zaspávat přednášky a objevovat hospody v okolí kolejí. Jsou s tím spojené i nějaké ty povinnosti, které stanovuje Studijní a zkušební řád. Dozvíte se v něm, kolik pokusů máte na zkoušku, kolikrát můžete opakovat předmět, kdy vám hrozí ukončení studia nebo poplatky za prodlužování. Další důležité předpisy najdete na webových stránkách univerzity. Nastudování vnitřních předpisů z úřední desky vaší fakulty také není od věci, protože se v nich třeba dočtete, kdy můžete dostat stipendium za prospěch nebo reprezentaci fakulty.
V prvním semestru jste za vodou když...
...máte v peněžence platný ISIC, šalinkartu a kartičku na zlevněné jízdné do místa bydliště
...trefíte do učeben, ve kterých máte vyučování, do knihovny, menzy a na studijní oddělení
...máte přečtené sylaby registrovaných kurzů, vnitřní předpisy fakulty a univerzity a orientujete se v základních funkcích Informačního systému MU, zejména v nabídce Student
...znáte někoho, kdo se vyzná v Brně i ve studiu na MU a jste v kontaktu se svými aktuálními spolužáky
Využívejte studentských průkazů
ISIC, slevová kartička na jízdné do místa bydliště, šalinkarta (tak se v Brně říká předplacené jízdence na hromadnou dopravu) a potvrzení o studiu pro rodiče, banku a případně brigádu. To jsou dokumenty, které byste si měli co nejdřív vyřídit. Nejdůležitější z nich je ISIC, který vám navíc umožní získat slevy při řadě příležitostí, budete si s jeho pomocí půjčovat knížky, kopírovat materiály a platit jídla v menzách.
Zorientujte se v knihovně
Fakultní knihovna se stane místem, kde vznikne většina vašich esejů a seminárních prací. Mnohé knihy, ze kterých budete citovat, jsou k dispozici pouze prezenčně, jiné si můžete odnést domů. Stěžejní díla povinné literatury do kurzů se vyplatí vypůjčit co nejdřív, než je rozeberou spolužáci. Nenechávejte proto návštěvu knihovny na poslední chvíli a prozkoumejte také knihovny jiných fakult – může se stát, že tam budou mít k dispozici knihu, kterou ve své domovské knihovně neseženete. Příjemným bonusem je pak zásoba beletrie, kterou disponuje ústřední knihovna na filozofické fakultě.
Přijďte na chuť Brnu
Brno se stane na stěžejní část týdne vaším domovem. Jako největší moravské město nabízí spoustu možností vyžití, ať už kulturního, sportovního nebo i duchovního. Nebojte se se svými spolužáky jen tak vydat na procházku, abyste prozkoumali nějakou část města. Kam procházky směřovat, vám může poradit čerstvě vzniklý průvodce Brnem pro mladé cestovatele USE-IT, který je k dostání v turistických centrech či ke stažení na internetu. Nebo se podívejte na top 20, co musíte v Brně zažít.
Socializujte se
Doma jste tam, kde máte rodinu a přátele. Rodinu do Brna kvůli studiu nejspíš nepřestěhujete, ale přátele si můžete vytvořit kdekoliv. A začněte na tom pracovat co nejdřív. Seznamujte se s lidmi čekajícími v řadě na studijním, dejte se do řeči s obědvajícími naproti vám. Sledujte Vývěsku v ISu se školními i kulturními akcemi a choďte na ně. Projděte si seznam studentských spolků na univerzitě a zapojte se. Bude se vám studovat lépe, když budete mít své zážitky s kým sdílet a na koho se obrátit s prosbou o pomoc.
A hlavně. Nezapomeňte nás číst a sledovat na Facebooku a twitteru. :)