Už rok a půl existuje Masarykova studentská unie, zkráceně Munie, největší studentský spolek na univerzitě, který z pozice prezidenta od začátku vedl Václav Prak. Teď čeká Munii změna. Praka, který pomalu končí školu, střídá studentka mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií Natália Pavlovičová. Co od ní čekat?
Jak se člověk stane šéfem Munie?
Můj postup je asi ideální příklad kariérního růstu. Na střední škole jsem dost aktivně působila ve studentském parlamentu a chtěla jsem něco dělat i na univerzitě, tak jsem napsala Vašku Prakovi a on si se mnou dohodl schůzku hned první den, kdy jsem přijela do Brna. Byla to asi první věc, co jsem tady dělala. Tehdy se Munie teprve rozbíhala, nikdo jsme neměli moc zkušeností, takže jsem hned dostala na starost několik akcí a po půl roce jsem se stala vedoucí sekce event managementu. Hodně jsem se naučila a na základě toho se Vašek rozhodl, že by bylo dobré, abych pozici prezidenta převzala já.
Takže jsi neměla žádného soupeře?
Ne, ono to přirozeně vyplynulo ze situace. Vašek od začátku věděl, že už je ve čtvrťáku a jednou z nejdůležitějších věcí, které musí udělat, je najít další generaci, které může spolek předat. Dával mi čím dál víc úkolů, takže jsem koncem podzimního semestru prakticky vedla každodenní chod Munie, zatímco on dotahoval záležitosti strategického charakteru.
Nebojíš se nové role, když jsi teprve ve druháku? Přece jen spoustu věcí například o chodu univerzity ještě nemusíš znát.
Zkušenosti, které mám, jsou jen jeden pilíř, o který se opírám. Další důležitá věc je, že mám kolem sebe skvělé lidí, které jejich práce baví a spoustu věcí ví. A pak je tady ještě velká podpora od předchozího prezidenta. Hned jsem ho upozornila, že v něčem ještě trochu tápu, takže se na něj budu pořád obracet. On koneckonců Munii neopustil, je členem naší rady.
Ačkoliv jsi neměla protikandidáta, musela jsi s ostatními členy vedení Munie mluvit o svých cílech. Jaké jsou?
Základní věc, která se na první pohled nemusí zdát tak důležitá, ale pro fungování organizace opravdu je, je dobudovat strukturu a zavést efektivní vnitřní procesy, které pomůžou, abychom se mohli rozvíjet dál. Munie se rozjela hrozně rychle a úspěšně, ale někde jsme ještě úplně nevěděli, co a jak dělat, takže jsme často sázeli na improvizaci. Tak to nejde dělat pořád. Některé věci potřebujeme vylepšit, abychom vytvořili kontinuitu. Pořád k nám přichází noví lidé, kteří s námi nebyli od začátku, takže se potřebují učit – třeba jak se žádá o grant nebo jak komunikovat s dobrovolníky. Na tom všem už se teď snažíme pracovat. A další významná priorita je, že chceme zdokonalovat servis pro jiné spolky.
Jakým způsobem?
Studentská unie by tu měla být proto, aby dokázala pochopit a podpořit zájmy spolků a pomáhala jim s jejich problémy. Často například bojují s nedostatkem dobrovolníků nebo nemají prostory, kde by se členové mohli potkávat. S tím můžeme pomoct.
Členů Munie je dnes asi sedmdesát, jsou to aktivní dobrovolníci, jejichž činnost je ale v závislosti na školních povinnostech a jiných zájmech dost těžké koordinovat. Jak s tím bojujete?
Chceme dobrovolníky zapojovat co nejefektivněji, proto jsme začátkem minulého roku začali fungovat na bázi projektových týmů. Máme jich teď asi šest, jeden se věnuje fundraisingu, jiný měl na starost fanzónu na hokejovém souboji a další třeba studentskou zónu na Job Challenge. Každý tým má svého lídra, který rozdává úkoly a určuje cíle. Výhodou je, že studenti mají před sebou vždycky jeden konkrétní cíl a můžou si líp naplánovat čas. Někde se to ještě nedaří stoprocentně, ale snažíme se učit z vlastních chyb a taky aktivně nabízíme různá školení, aby se mohl každý, kdo o to má zájem, zdokonalovat.
Jenže jsme na vysoké škole, pořád někdo odchází. Jde fluktuaci nějak čelit?
My tento problém vnímáme, a proto už zhruba dva měsíce rozbíháme tzv. Munie Alumni. Máme facebookovou skupinu, kam pravidelně posíláme reporty o tom, co děláme, aby s námi mohli být také bývalí členové v kontaktu. Ti nejaktivnější jsou ale i po škole s pořád námi, máme asi čtyři bývalé členy, kteří dělají mentory mladším kolegům, funguje to tak třeba ve fundraisingu.
Munie organizuje spoustu akcí. Jsou klubové večírky pro studenty vaším hlavním cílem?
Co se týče zábavných akcí, tak ty opravdu velké jsme dělali zatím jen dvě – tento a minulý rok zahajovací party semestru, ale to hlavně proto, že chceme zapojit prváky, aby se co nejdřív dokázali pohybovat ve studentském světě a našli si nové přátele. Nedávno jsme organizovali závody motokár, měli jsme zónu na Job Challenge nebo prezentaci spolků. Jde nám hlavně o podporu těch aktivních. Na jaro proto chystáme hned čtyři velké akce – florbalový zápas mezi naší univerzitou a VUT, souboj kapel, znovu budeme mít na starost studentskou zónu na Majálesu a zrovna v těchto dnech se taky rozhoduje o celouniverzitním plese. Pokud by se k nám chtěl kdokoliv přidat, stačí jen napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..