Pro někoho pravidelné příjemné přilepšení během semestru, pro jiného zas velká neznámá. Stipendia se neudělují jenom za jedničky, jak si mnozí myslí. Masarykova univerzita má stipendijních programů hned několik.
Stipendijní programy vyhlašují jednotlivé fakulty nebo univerzitní pracoviště na základě Stipendijního řádu MU. Vysokoškoláci se můžou nejčastěji potkat s takzvaným ubytovacím či prospěchovým stipendiem nebo také s tím sociálním.
Možností je ale víc, celkem na univerzitě existuje až devět druhů, třeba na podporu tvůrčí činnosti nebo mobility. Jejich seznam se dá najít na webových stránkách univerzity pod záložkou Studium na MU – Informace o studiu – Stipendia.
Jednotlivé fakulty či pracoviště pak vypisují své stipendijní programy v rámci těchto devíti typů a stanovují si přesné podmínky pro jejich udělení. Ty se mohou výrazně lišit. Někdy je peníze možné vyplácet i mimo programy, a to na základě podmínek uvedených ve zmíněném řádu.
V minulém roce bylo na fakultách vypsáno celkem 88 takových programů. „Nejvíce peněz se vyplatilo na stipendia doktorandů, dále na stipendia na podporu mobility studentů a na ubytovací stipendia. Nejméně finančních prostředků bylo vynaloženo na sociální stipendia a stipendia zahraničních studentů,“ ilustruje Karolína Ivánková ze Studijního odboru Masarykovy univerzity.
Stipendia se vždy posílají na bankovní účet studenta, který si musí nastavit v Informačním systému MU (poměrně intuitivně v sekci Stipendia). Ale pozor, účet musí být veden u banky v České republice a v české měně. Zapomínat by na to neměli zejména vysokoškoláci pocházející ze Slovenska.
Stipendium na podporu ubytování
Takzvané ubytovací stipendium patří k nejžádanějším vůbec. Pro mnoho studentů je důležitou záplatou na náklady v průběhu semestru, protože jeho výše zpravidla dosahuje přibližně hodnoty jednoho průměrného měsíčního nájmu. Tak proč si o něj nepožádat, když stačí jedno kliknutí?
Nárok na něj mají studenti, kteří nemají trvalé bydliště v okresu Brno-město. Kromě toho musí splňovat i další podmínky, třeba být zapsaní v prezenčním studiu a studovat ve standardní době studia. Podrobnosti se dají dohledat na webu univerzity.
O ubytovací stipendium se žádá dvakrát ročně, na podzim a na jaře. Aktuálně bude možné žádosti podávat od 1. do 30. dubna prostřednictvím Informačního systému MU, ve kterém bude také zveřejněno rozhodnutí o přiznání či zamítnutí stipendia.
Sociální stipendium
Stipendium v případě tíživé sociální situace neboli sociální stipendium je studentům vypláceno jednou měsíčně, a to od října do července. Pro jeho získání musí student doložit písemné potvrzení od úřadu práce. Právě ten potvrdí, že student splňuje všechny podmínky a má na stipendium nárok.
O stipendium v hodnotě 1 620 korun měsíčně studenti žádají elektronicky v Informačním systému MU vždy od 1. až do 20. listopadu a lze si zažádat i zpětně. Je ale potřeba dát si pozor na to, že nárok na něj vzniká pouze těm vysokoškolákům, kteří pobírají přídavky na dítě od České republiky.
Prospěchová stipendia
K výborným studijním výsledkům mají motivovat prospěchová stipendia, zároveň jsou však mnohdy velkou neznámou. Každá fakulta si podmínky pro přiznání prospěchového stipendia a také jeho výši, upravuje po svém. Mnoho studentů ale ani neví, že jejich fakulta výborný prospěch odměňuje, případně neznají přesné podmínky, za kterých mohou finanční příspěvek získat.
Není proto vůbec od věci zapátrat a zjistit, jak se to s tím prospěchem na té které fakultě má, protože se většinou nejedná o zanedbatelné částky. K pravidlům své domovské fakulty se můžete dostat buď na fakultním, nebo i na centrálním webu.
Například na filozofické fakultě činí prospěchové stipendium pět tisíc korun a jednou z podmínek je i to, že posluchač během studia nezískal žádné hodnocení F či N. A to by pro žádného pilného studenta neměl být větší problém.
Podařilo se to třeba studentovi španělštiny a norštiny Martinu Jakúbkovi, který splnil rovněž další podmínky a prospěchové stipendium obdržel. O této možnosti se ale dozvěděl náhodou. „Dočetl jsem se o něm ve fakultní facebookové skupině, a když jsem prostudoval podmínky, zjistil jsem, že je splňuji, což mě mile překvapilo. Jeho hodnota není nijak závratná, zejména v porovnání s jinými fakultami, ale i tak si myslím, že je to dobrá motivace,“ míní Jakúbek.