Projekt Iniciace veřejného prostoru a studentského života na FSS přišel s prvním výstupem, kterým je výstava Stereotypy na FSS. Jde o sérii fotografií a grafů, které se snaží odhalit stereotypy v oblékání studentů Fakulty sociálních studií a vyvolat diskuzi na toto téma. Celá výstava se uskutečnila díky finanční podpoře fakulty.

Sběr fotografického materiálu a následující sociologický průzkum se uskutečnil v průběhu jarního semestru. V první fázi bylo pořízeno dvacet osm fotografií návštěvníků studentského klubu Krmítko. Ve druhé fázi byli studenti vyzváni, aby prostřednictvím webové stránky hodnotili fotografie podle svých vlastních stereotypních představ o stylu oblečení studentů na jednotlivých katedrách fakulty. Průzkumu se zúčastnilo přes tři sta padesát lidí.

Výzkum Stereotypy na FSS se snažil zmapovat sterotypní představy o oblékání na jednotlivých katedrách Fakulty sociálních studií a vyvolat diskuzi na toto téma. Průzkumu se zúčastnilo na tři sta padesát lidí. Foto: Ondřej Ženka.
Konkrétním impulzem pro rozjezd projektu byla podle autora myšlenky Petra Siče viditelná profilace studentů jednotlivých fakult podle způsobu, jímž se oblékají. „Většina reakcí na můj nápad uskutečnit tento průzkum byla však zamítavá. Na FSS přece žádné stereotypy v oblékání nejsou – všichni se oblékají různě, říkali všichni. Ale přece jen lehce odlišíte člověka z Filozofické fakulty od informatika nebo právníka. Znak je tím, co ostatní znaky nejsou. Styl FSS se tedy dá najít v rozdílech mezi styly ostatních,“ popsal svůj záměr Sič. Co se organizátorům podařilo odhalit, však musí návštěvníci posoudit sami.

Výstava je umístěna v prostorách atria Fakulty sociálních studií, kde by měla být k vidění do konce listopadu. Ti, kteří to nestihnou, se s fotografiemi z výstavy mohou setkat ještě na prosincovém maškarním plese FSS.
Projekt Stereotypy na FSS je však jen jednou z aktivit, která by měla iniciativa přinést. „Po návratu ze studijního pobytu v zahraničí jsem byl nešťastný ze stavu studentské kultury u nás a protože si myslím, že o svém prostředí si rozhoduji sám, tak se mi v hlavě uhnízdila myšlenka o nějaké akci, kterou bych to zlepšil,“ zdůvodnil vznik celé iniciativy Sič. Celkovou vizí je zejména oživení studentského života a rozpoutání veřejné debaty. „Chceme započít proces posílení vazeb mezi studenty Fakulty sociálních studií a to napříč všemi ročníky. Chceme podpořit jejich vzájemnou komunikaci a předat informace, jak organizovat lépe studentský život nebo jak dosáhnout na prostředky a jak realizovat své projekty,“ uvedla jedna z organizátorek projektu Kristýna Peláková. FSS by podle organizátorů měla zase získat komornější atmosféru, jakou měla před lety. „Nemám moc chuť chodit do školy plné anonymních lidi a formalizovaných vztahů. Toho si užívám dost při návštěvách úřadu,“ postěžoval si na situaci Sič.