Letos se festivalu, který se uskutečnil 16. května na půdě FI, zúčastnilo devět filmů různých žánrů od akční animace přes horor až po rytířskou fresku. Cenu diváků získalo drama Krajina za duhou Lukáše Horáčka. Cenu poroty si odnesl Michal Oravec za romantický film Neznámý.
„Jedna z klíčových věcí, které letošní festival pozitivně ovlivnily,
bylo pořízení a zpřístupnění potřebné techniky. Rezervační systém
laboratoře LEMMA nyní umožňuje studentům zarezervovat si a zapůjčit
kolem stovky položek audio a video techniky v celkové hodnotě
přesahující milion korun,“ pochlubil se jeden z pořadatelů festivalu
Petr Sojka. „Použití moderních tříčipových kamer a výkonných střižen
poskytuje možnost zpracování filmů v highdefinition kvalitě, což
někteří studenti průkopnicky vyzkoušeli,“ dodal Sojka.
S experimenty s animací přišel i vítěz divácké ankety – film Krajina za duhou. Ten líčí velmi naturalistickým a zároveň poetickým způsobem utrpení politického vězně. Vážné téma se v předchozích ročnících studentských festivalů zatím příliš nevyskytovalo, o to větší překvapení byl jeho úspěch. „Díky laboratoři LEMMA jsme dostali do rukou profesionální vybavení, a pak už by byl hřích nezkusit podobně vážné téma natočit – byla to rozhodně velká výzva,“ vysvětlil režisér a scénárista filmu v jedné osobě Lukáš Horáček. „S tím, že se film na studentský festival nebude příliš hodit, jsem počítal a o to víc mě překvapily pozitivní ohlasy diváků,“ dodal potěšeně Horáček. Film by měl být ke stažení na webových stránkách http://bujobrothers.wz.cz/.
Divácké ohlasy na letošní festival byly však oproti jiným ročníkům spíše chladnější. „Technicky byly skoro všechny filmy špičkové, ale scházel mi tu oproti loňsku silný, vtipný scénář,“ hodnotila festival jedna z divaček. Zřejmě nejvíc se sály na Fakultě informatiky otřásaly smíchem při filmu Tajná přání, který se v divácké anketě umístil na třetím až pátém místě. V bonusové nesoutěžní sekci pak bodoval romantický snímek Zpomal, u kterého se někteří diváci téměř váleli smíchy po podlaze.
Pro příští ročník je podle Petra Sojky důležité pokračovat v ještě důslednějším a individuálním vedení realizačních týmů. „Klíčové bude udržení technické kvality a dostupnosti techniky. Rádi bychom také otevřeli dveře širší spolupráci s JAMU a s dalšími fakultami univerzity,“ doplnil Sojka.