Někdo je rád, že má po státnicích volno a nebude se muset hodně dlouho vůbec nic učit. Jiného ale jeho obor chytl natolik, že na univerzitě zůstává a pokračuje doktorátem. Překonávat spoustu výzev s tím spojených pomáhá brněnským studentům stipendium Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu s názvem Brno Ph.D. talent. Kdo by ho rád dostal, měl by právě teď začít chystat přihlášku.
O stipendium, díky němuž dostává doktorand po tři roky studia sto tisíc korun ročně, je rvačka. Loni ho získal jen každý sedmý uchazeč a mezi nimi také Václav Němec z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU.
„Nad sepsáním žádosti jsem přes léto strávil spoustu hodin. Ale vyplatilo se to,“ říká student, jemuž se podařilo sesbírat dost pádné argumenty pro to, aby komise právě jeho vybrala.
Ačkoliv má teď za sebou první rok doktorátu, už jako končící magisterský student byl podepsaný pod projektem, který vyústil v podání patentové přihlášky.
Němec se zabývá přípravou nových organických sloučenin pod vedením Kamila Parucha, jenž má za sebou studium na americké Columbia University a angažmá v americké farmaceutické firmě Schering-Plough (dnešní Merck). Zjednodušeně řečeno dávají dohromady úplně nové látky, které by mohly mít léčivý potenciál.
Světová patentová přihláška, kterou získali asi před rokem, se týká série sloučenin na bázi furopyridinu. „Podařilo se nám připravit sloučeniny, které dokážou velmi účinně a navíc selektivně zablokovat určitý druh enzymů. Díky tomu by mohly najít uplatnění jako léčiva pro nádorová onemocnění či Alzheimerovu chorobu,“ přiblížil Němec.
Když o patent s kolegy žádali, měli výzkumníci novou skupinu látek otestovanou právě na enzymech. Teď se snaží najít látky, které budou aktivní i v buňkách. Také tady se už některé ukazují jako slibné, takže se jim daří posunovat pořád dál.
Organická chemie je jako lego
Práce organických chemiků se tak trochu podobá stavění lega. „Na základní furopyridin se dají do různých pozic navazovat další částice, což může mít velký dopad na výslednou biologickou aktivitu. My tedy sledujeme, jaká kombinace je nejaktivnější a pro nás nejzajímavější,“ doplnil doktorand, který se v laboratořích pohybuje už od bakalářského studia, takže má spoustu zkušeností.
Když ale obhajoval svůj doktorský projekt před komisí Brno Ph.D. talentu, měl z toho pořádný vítr. „Když jsem vyšel ven z místnosti, říkal jsem si, že mi to v žádném případě nemůžou dát. Komise byla drsná, ptala se na spoustu věcí.
Obavám navzdory stipendium získal, první peníze už mu dokonce dorazily. Vzhledem k podmínkám doktorského studia je to pomoc víc než vítaná. Mladý chemik finance ale nevnímá jako to nejdůležitější.
„Zajímavá je hlavně možnost nechat se ohodnotit odbornou komisí. Člověk na něčem pracuje a baví se o tom hlavně se svými kolegy a lidmi z ústavu, je zavřený ve svém světě. Tady je to ale jinak. A navíc je to i zadostiučinění, že vaši práci někdo ocení,“ vypichuje ještě Němec a pochvaluje si, jak má v současném studijním stádiu prostor pracovat na věcech, které ho skutečně baví.
Koho jeho příběh inspiroval, ten má teď ideální příležitost zkusit se o stipendium ucházet také. Do programu Brno Ph.D. talent pro ročník 2016 je možné podávat přihlášky ještě do 19. září. Podrobné informace pro zájemce jsou ve speciální příručce na webu Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu.