Než se přidáte ke skupině těch, kteří nad ISem lomí rukama, je dobré si uvědomit rozdíl mezi tím, s čím se musíte potýkat vy, ve srovnání se studentem školy, kde podobný elektronický systém nemají. Přestože občasných návštěv studijního oddělení a konzultací s učiteli vás IS zřejmě nezbaví a ani se s jeho pomocí nedá vystudovat vysoká škola z obývacího pokoje, rozhodně ušetří spoustu času a peněz při dojíždění. Zbaví vás dlouhých hodin strávených ve frontách a ušetří vám četné úrazy, které studenti na jiných školách utrpí při přetahování se u nástěnek o místa na semináři, na zkoušce nebo o stovky stran studijních materiálů.
Samozřejmě ne všechno vždy funguje tak, jak bylo zamýšleno. Ne každý učitel je dodnes zcela sžitý s e-mailovou komunikací a využíváním možností e-learningu, které IS nabízí. Ale to všechno je jistě jen otázka času.
Co tedy IS studentovi vlastně nabízí? Poměrně detailní přehled o možnostech systému si lze udělat přímo na ISu v sekci Nápověda nebo se prostě jen zkuste proklikat různými sekcemi a na vlastní oči se přesvědčit, co se dá kde použít. Nikdo po vás samozřejmě nemůže chtít a nechce, abyste zvládali IS se všemi jeho funkcemi. Lze s jistotou tvrdit, že dobrou polovinu služeb v životě nevyužijete. Pokud máte nějaký opravdu závažný problém s ISem a v sekci Nápověda jste nenašli odpověď, je vám k dispozici poradní adresa Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Ze všeho nejvíc každý student kliká do stejnojmenné sekce Student. Právě tady se registrují předměty a přihlašuje se do seminárních skupin a na zkoušky. Zde můžete najít studijní materiály k zapsaným předmětům a předmětová diskusní fóra. Před začátkem každého semestru se v sekci Student také žádá o zápis do semestru a studenti mají možnost kontrolovat si tu průběh svého studia, přiřazovat předměty k oboru, zjistit případné poplatky za studium apod. Tady také zjistíte, kdy začíná jejich registrace. To je klíčové vědět přesně, zejména při vybírání předmětů s omezenou kapacitou, o které bývá velký zájem – jde o vybrané semináře oboru, ale i řadu tělocviků.
Studijní materiály
Studijní materiály každého předmětu jsou spravovány pomocí tzv. Správce souborů, který má několik zajímavých funkcí. Kromě běžných materiálů poskytnutých učitelem je zde sekce Odevzdávárna, do které budete některým učitelům odevzdávat zadané úkoly. Další sekce je Poskytovna. Na tomto místě lze se spolužáky sdílet například podklady k přednáškám nebo jiné typy materiálů, které se třeba podařilo ukořistit od starších spolužáků. Při odevzdávání úkolů i při sdílení materiálů mějte na paměti, že porušování autorského zákona a plagiátorství jsou velmi vážné přečiny, za které můžete být i vyloučeni. Masarykova univerzita zprovoznila v minulém akademickém roce systém schopný porovnávat všechny dokumenty uložené v ISu, a tak je šance odhalit případný plagiát poměrně velká. Databáze textů se navíc v současnosti rozrůstá a brzy zřejmě pokryje většinu vysokoškolských zařízení v republice a zahrne i porovnávání s texty na internetu.
Komunikace
Pro komunikaci s učiteli a se studijním oddělením se doporučuje používat e-mailovou adresu, která vám byla přidělena univerzitou a jejíchž služeb můžete využívat v sekci Pošta. Pro běžnou komunikaci a posílání dokumentů plně stačí. Osoby, kterým chcete psát e-mail nebo si o nich zjistit například životopisné informace, můžete vyhledávat pomocí oblíbeného vyhledávače v sekci Lidé. Ten obsahuje kompletní databázi všech současných studentů a zaměstnanců MU a někdy se mu přezdívá Velký bratr. Jsou lidé, kteří u této aplikace dokážou sbíráním drbů strávit celé hodiny. Univerzitní e-mailovou adresu je samozřejmě možné používat i pro venkovní komunikaci. Tento
e-mail vám navíc zůstane i po skončení studia.
Výhodou i nevýhodou univerzitní pošty je fakt, že přes ni nelze posílat velké přílohy. K tomu však slouží velmi praktická Úschovna – mezi studenty oblíbená díky snadnému sdílení souborů. Umožňuje totiž uschovat velké objemy dat v osobní schránce na ISu pro pozdější vyzvednutí – ovšem pozor na expirační dobu – nebo vkládat soubory do schránky komukoliv jinému na univerzitě.
Diskusní fóra a život na univerzitě
Vedle zmíněných předmětových diskusních fór hrají významnou roli v životě univerzity i veřejná fakultní fóra a celouniverzitní fórum. Diskusní fóra jsou na ISu místem, které pravidelně obývá spíše užší skupina lidí, přesto se tam poměrně často řeší velmi závažné a zajímavé problémy, týkající se fungování univerzity i každodenních problémů studenta. Reagují na nich běžně i lidé z užšího vedení fakult a univerzity, takže fóra jsou skutečně zdrojem relevantních informací. Je to také dobré místo, kde lze získat tipy od starších spolužáků.
Velmi praktickým prostředkem, jak zjistit, co se na univerzitě děje, je také sekce Vývěska a aktuality. Ta do jisté míry nahrazuje fyzické nástěnky tím, že nabízí prostor jak pro oficiální oznámení univerzity, tak pro inzerci – např. výměny kolejí a bydlení na privátu – nebo pro pozvánky na kulturní akce. Ty mohou studenti samozřejmě nejen číst, ale také je sami vkládat.