Přejít na hlavní obsah

Toulky Brnem: Mariánským údolím po stopách markrabat a neandrtálců

Malebný kout na okraji Brna, kam se dostanete z centra za půl hodiny a přitom vůbec nepoznáte, že jste ve městě.

Trávíte léto v rozpálených brněnských ulicích? Útočiště před všudypřítomným betonem a smogem najdete v Mariánském údolí. Stačí vyjet na kraj Brna (dostanete se tam autobusem číslo 55 ze Staré osady) a rázem se ocitnete v naprosto jiné galaxii. V zeleném ráji s lesknoucí se vodní hladinou a hlavně pravou prázdninovou atmosférou.

Procházka, koupání, cyklistika, objevování pozůstatků Horákovského hradu nebo jeskyní. Vítejte v Mariánském údolí.

Údolím protéká otok zvaný Říčka, na němž bylo v letech 1953-1967 vybudováno pět nádrží – Pod Hádkem, rybník Pod Hornekem, U Kadlecova mlýna, Pod hrádkem a U Muchovy boudy. Za minulého režimu bylo údolí přejmenováno na Gottwaldovo a v roce 1938 zažilo mohutnou manifestaci, na níž Klement Gottwald vyzýval k obraně republiky před hrozícím fašismem.

Po druhé světové válce se tu každoročně konaly mírové slavnosti pořádané Svazem československo-sovětského přátelství. Dnes údolí, opět nesoucí jméno Mariánské, poskytuje azyl Brňanům, kteří se zde nachází možnosti relaxace a sportovního vyžití.

Každá z nádrží, kopírujících meandrovitý tvar potoka Říčka, nabízí plavcům i milovníkům opalování svá specifika. Prostorný travnatý břeh nádrže U Kadlecova mlýna dodá příjemné poležení jak na sluníčku, tak ve stínu pod vzrostlými stromy. V samotném Kadlecově mlýně si pak můžete pobyt u vody zpříjemnit teplým jídlem, nanukem či studeným nápojem.

Obě strany Mariánského údolí lemuje les. Zdejší cyklostezka tak vede v příjemném stínu a vůni jehličí, kterou si můžete vychutnat jak při procházce, tak při projížďce na kole.

Dobrodružnější povahy jistě neodolají pokušení vypravit se na zříceninu Horákovského hradu. Z dávnověkého hradiště, osídleného už od dob mladší doby kamenné, se dodnes již nic nedochovalo a jeho existenci dokládají pouze archeologické nálezy. V době velkomoravské mělo plnit funkci významného střediska celé brněnské oblasti. Jeho zánik se datuje pravděpodobně do dob válek mezi moravskými markrabaty Joštem a Prokopem.

Další historické podrobnosti se dozvíte z informační tabule umístěné v prostorách bývalého hradu. Místo je navíc opředeno legendami, podle nichž se zde nachází poklad. Kdo ví, třeba na něj na svých toulkách narazíte...

Nedaleko zříceniny, směrem na sever podél potoka, se nachází Muchova bouda a vrt pojmenovaný podle ní, který nabízí osvěžení v podobě chutné vody ze studánky. Nemáte-li plastovou flašku, nevadí, napít se můžete z hrnečku, který překvapivě statečně odolává zlodějům.

Na rozcestí u Muchovy boudy se podle toho, kolik vám zbývá sil a času, můžete vydat buď zpět po druhém břehu nádrží, nebo pokračovat v cestě na sever, podél potoka směrem na Hornek a Ochoz u Brna či do nedalekého lomu Na Hádech.

Zvolíte-li první variantu, určitě nevynechejte návštěvu jeskyní Pekárna a Švédův stůl, které jsou volně přístupné i bez průvodce. Jeskyně Pekárna představuje významné archeologické naleziště a v knize Lovci mamutů se o ní zmiňuje i Eduard Štorch. Rovněž Švédův stůl podle archeologických nálezů pamatuje už neandrtálce z doby před 100 tisíci lety.

Hlavní novinky