Trávíte léto v rozpálených brněnských ulicích? Útočiště před všudypřítomným betonem a smogem najdete v Mariánském údolí. Stačí vyjet na kraj Brna (dostanete se tam autobusem číslo 55 ze Staré osady) a rázem se ocitnete v naprosto jiné galaxii. V zeleném ráji s lesknoucí se vodní hladinou a hlavně pravou prázdninovou atmosférou.
Procházka, koupání, cyklistika, objevování pozůstatků Horákovského hradu nebo jeskyní. Vítejte v Mariánském údolí.
Údolím protéká otok zvaný Říčka, na němž bylo v letech 1953-1967 vybudováno pět nádrží – Pod Hádkem, rybník Pod Hornekem, U Kadlecova mlýna, Pod hrádkem a U Muchovy boudy. Za minulého režimu bylo údolí přejmenováno na Gottwaldovo a v roce 1938 zažilo mohutnou manifestaci, na níž Klement Gottwald vyzýval k obraně republiky před hrozícím fašismem.
Po druhé světové válce se tu každoročně konaly mírové slavnosti pořádané Svazem československo-sovětského přátelství. Dnes údolí, opět nesoucí jméno Mariánské, poskytuje azyl Brňanům, kteří se zde nachází možnosti relaxace a sportovního vyžití.
![Foto: Ludmila Korešová](https://www.em.muni.cz/cache-thumbs/marianske_udoli_02-870x580-2038427244.jpg)
Každá z nádrží, kopírujících meandrovitý tvar potoka Říčka, nabízí plavcům i milovníkům opalování svá specifika. Prostorný travnatý břeh nádrže U Kadlecova mlýna dodá příjemné poležení jak na sluníčku, tak ve stínu pod vzrostlými stromy. V samotném Kadlecově mlýně si pak můžete pobyt u vody zpříjemnit teplým jídlem, nanukem či studeným nápojem.
Obě strany Mariánského údolí lemuje les. Zdejší cyklostezka tak vede v příjemném stínu a vůni jehličí, kterou si můžete vychutnat jak při procházce, tak při projížďce na kole.
Dobrodružnější povahy jistě neodolají pokušení vypravit se na zříceninu Horákovského hradu. Z dávnověkého hradiště, osídleného už od dob mladší doby kamenné, se dodnes již nic nedochovalo a jeho existenci dokládají pouze archeologické nálezy. V době velkomoravské mělo plnit funkci významného střediska celé brněnské oblasti. Jeho zánik se datuje pravděpodobně do dob válek mezi moravskými markrabaty Joštem a Prokopem.
Další historické podrobnosti se dozvíte z informační tabule umístěné v prostorách bývalého hradu. Místo je navíc opředeno legendami, podle nichž se zde nachází poklad. Kdo ví, třeba na něj na svých toulkách narazíte...
![Foto: Ludmila Korešová](https://www.em.muni.cz/cache-thumbs/marianske_udoli_03-870x580-1142933468.jpg)
Nedaleko zříceniny, směrem na sever podél potoka, se nachází Muchova bouda a vrt pojmenovaný podle ní, který nabízí osvěžení v podobě chutné vody ze studánky. Nemáte-li plastovou flašku, nevadí, napít se můžete z hrnečku, který překvapivě statečně odolává zlodějům.
Na rozcestí u Muchovy boudy se podle toho, kolik vám zbývá sil a času, můžete vydat buď zpět po druhém břehu nádrží, nebo pokračovat v cestě na sever, podél potoka směrem na Hornek a Ochoz u Brna či do nedalekého lomu Na Hádech.
Zvolíte-li první variantu, určitě nevynechejte návštěvu jeskyní Pekárna a Švédův stůl, které jsou volně přístupné i bez průvodce. Jeskyně Pekárna představuje významné archeologické naleziště a v knize Lovci mamutů se o ní zmiňuje i Eduard Štorch. Rovněž Švédův stůl podle archeologických nálezů pamatuje už neandrtálce z doby před 100 tisíci lety.