Sto let od vyhlášení Mezinárodního dne žen ostavili na fakultě sociálních studií. A poselství celé akce? „Chtěly jsme připomenout, že lidská práva nebyla vždy samozřejmostí pro všechny skupiny obyvatel a že ženy se za ně musely dost dlouho a hlasitě zasazovat, než si je vybojovaly,“ uvedla za pořadatelky Lucie Jarkovská z katedry sociologie.

Organizátorky z řad socioložek a politoložek připravily na 8. března celodenní happening umělců, prezentace nevládních organizací a také panelovou diskusi na téma ženy v české a evropské politice. Na celodenní program pak navázala večerní akce ve Starém pivovaru s vystoupením řady kapel včetně Čokovoko a především s představením Genderově konkrétního kabaretu.

Hlavním tématem akce se staly ženy a moc. „Význam byl dvojí. Jednak šlo o fyzickou moc ve smyslu násilí na ženách a boji proti němu. A pak nás zajímala moc politická,“ uvedla Barbora Petrová z organizačního týmu. K vztahu žen a politické moci se vztahovala panelová diskuse, které se zúčastnily bývalé i současné političky a která měla navázat na únorovou výzvu Evropského parlamentu, aby členské státy podporovaly vyváženější zastoupení žen a mužů na odpovědných pracovních pozicích v podnicích a ve správních orgánech. „Celkově nám ale šlo o určitý apel na ženy, aby si uvědomily, že s nabytými právy přichází i zodpovědnost za život komunity a celé společnosti a že by se tedy měly angažovat ve věcech veřejného života,“ uvedla Jarkovská.

Scénky Genderově konkrétního kabaretu se snaží s nadsázkou ukázat, že genderová korektnost, i když na některých místech vhodná, není samospasitelná. Foto: David Povolný.

Genderová korektnost vše nevyřeší
O vyvrcholení celodenního programu se večer postaral Genderově konkrétní kabaret, který mohou znát brněnští diváci již z minulosti, dlouho však nikde nevystupoval. Se stým výročím zažil na prknech Starého pivovaru jednorázové vzkříšení, aby se zase jednou zcela konkrétně vyslovil k tématům spojeným s genderem. „Chceme naznačit, že genderová korektnost je jistě na určitých místech, jako třeba v proslovech politiků či při komunikaci s úřady, vhodná, ale rozhodně všechno nevyřeší,“ představila hlavní myšlenku kabaretu Jarkovská.

Diváci mohli vidět třeba scénku zobrazující pohovor uchazečky o místo v IT firmě. „Firma dostala diplom za rovné příležitosti pro ženy a muže a personalista říká: My jsme jedna z mála českých firem, která ženy nediskriminuje. My tady totiž žádné nemáme, tak je ani diskriminovat nemůžeme,“ popisuje děj Klára Kubíčková, která je spoluautorkou scénáře kabaretu, s tím, že se představení pokouší o humor, který rozesměje, ale také zamrazí. „Na jednu stranu předkládáme věci, které jsou legrační, ale pojednávají vlastně o vážných věcech, jako je diskriminace nebo absolutní zabedněnost. Neděláme si ovšem srandu z mužů, ale sami ze sebe, z naší společnosti i z feministek,“ vysvětluje Kubíčková.