Vzývaná i zatracovaná encyklopedie slaví 10 let

Po staletí se lidé setkávali se shromážděným věděním v tištěných encyklopediích psaných placenými profesionály. Zakladatelé internetové encyklopedie Wikipedia začali na počátku nového milénia stejně. Postupně ale zjistili, že budoucnost přeje docela jinému konceptu. „Představte si svět, kde má úplně každý přístup k veškerému lidskému poznání. Právě to my děláme,“ řekl o vizi Wikipedie v roce 2004 jeden z otců myšlenky Jimmy Wales.

Společně se skupinou přátel a kolegů založili neziskovou organizaci, která převážně z darů zajišťuje provoz internetové encyklopedie, do níž má každý přístup zcela zdarma, a navíc může relativně volně její obsah doplňovat a upravovat. Idea, která se k překvapení mnohých ukazuje jako funkční, letos slaví desáté výročí vzniku.

Co Wikipedia je a co není

Wikipedia v číslech
10 let
je Wikipedia v provozu, spuštěna byla 15. ledna 2001

80 milionů
unikátních uživatelů měsíčně dělá z wikipedie 7. nejnavštěvovanější stánku internetu

3,5 milionu
hesel obsahuje anglická verze, česká jich má přes 180 tisíc

257
aktivních jazykových edicí

4,3 hodiny
týdně, tolik času stráví průměrný přispěvatel psaním na Wikipedii

„Vítejte ve Wikipedii, internetové encyklopedii, kterou může každý upravovat.“ S takovým pozdravem se setkají všichni návštěvníci Wikipedie. Jedno souvětí prostě vyjadřuje celý nápad. Udržování obsahu Wikipedie stojí na velké komunitě zcela dobrovolných editorů a přispěvatelů, ale také na obrovské mase běžných uživatelů nebo náhodných návštěvníků, kteří do ní třeba jen občas doplní něco ze svých znalostí. Ti všichni společně dávají dohromady dosud nevídanou sumu informací shromážděných na jednom místě. Přesto nebo snad právě proto má koncept řadu odpůrců či přinejmenším skeptiků.

„Wikipedia bývá nepatřičně zaměňována za encyklopedii, tedy za důsledně odbornou sumu vědění garantovanou odborným týmem. Tím Wikipedia, vystavěná jako více méně deliberativní komunikační struktura, není a nemůže být. Wikipedia je zkrátka komunikační prostor, který se podřizuje jiným pravidlům, a z toho plynou její silné i slabé stránky,“ říká expert na nová média Jakub Macek z fakulty sociálních studií. Wikipedia proto podle něj může selhávat a někdy také selhává jako dle pravidel vědy sestavený zdroj, na druhou stranu je enormně rozsáhlým souborem kolektivně spravovaného vědění.

I přesto průzkum, jehož výsledky vyšly v roce 2005 v časopise Nature, naznačil, že přesnost hesel na Wikipedii je velmi blízko úrovni světově uznávané Encyclopædia Britannica, vytvářené tradičním způsobem, tedy jen placenými profesionály. I tak se ale Wikipedia za dobu své existence nevyhnula kontroverzím. Příkladem za všechny může být mystifikační článek o zcela smyšleném představiteli polské komunistické strany Henryku Batutovi. Heslo o něm zůstalo na polské verzi Wikipedie více než rok, než bylo odstraněno.




Wikipedia a vysokoškolské studium
Zejména v akademickém prostředí se Wikipedia stává terčem kritiky proto, že je často studenty mylně vnímána jako expertní zdroj. „Chápeme-li vysokoškolské studium jako dlouhou cestu za poznáním, které spočívá ve schopnosti rozumět světu kolem nás, potom je takto chápané ‚poznání‘ nemyslitelné bez vyhledávání, třídění a vyhodnocování informací. Pakliže Wikipedia nabízí různé informace, aniž by se po uživatelích dožadovala znalosti kontextu a širších souvislostí, může se stávat hrozbou pro samostatný úsudek a myšlení jako takové,“ myslí si Martin Wihoda z filozofické fakulty. Na druhou stranu však říká, že k rychlému a prvotnímu poučení je Wikipedia neocenitelným pomocníkem.

Podobně se na Wikipedii dívá i Tomáš Obšívač z Centra výpočetní techniky Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. „Z mála nevýhod takového zdroje informací bych zmínil to, že jeho snadná dostupnost svádí k plagiátorství a přebírání fakt bez ověření v dalších, tedy původních zdrojích,“ říká. Zdůrazňuje však, že schopnost vhodně využívat nebo se podílet na vytváření zdrojů založených na konceptu Wikipedie by měla patřit k základům gramotnosti moderního člověka.

„Mnoho úkolů se dnes řeší bez ohledu na místo nebo čas, ve kterém žijí jednotliví spolupracující lidé. Musí být schopni se s tím vypořádat nebo to využít ve svůj prospěch. I mezi lidmi, kteří se nikdy nesetkají, se principu wiki používá pro shromažďování a udržování nejrůznějších typů znalostí,“ vysvětluje Obšívač. Webových stránek založených na konceptu wiki existuje dnes na internetu nespočet.