Příspěvek na konto spolku Úsměvy, který pomáhá lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám, vynesla prosincová charitativní akce Ústavu lékařské etiky Lékařské fakulty MU. Běh bohunickým kampusem pod názvem Etika on run přinesl organizaci 35 tisíc korun od dobrovolných dárců.
„Celá akce byla zaměřena na navázání kontaktů s rodinami dětí s tímto postižením, a ty byly také hlavními hvězdami. Běhalo se po trati v areálu kampusu, a to v týmech složených z kapitána s Downovým syndromem a několika zdravých běžců,“ popsala akci její hlavní organizátorka Martina Novotná z Lékařské fakulty MU.
Na trati se plnily jednoduché úkoly a v cíli si mohli také kreslit, nechat si namalovat něco pěkného na obličej nebo se podívat na záznam představení divadla Aldente, které spolupracuje s herci s Downovým syndromem.
Běh byl první akcí projektu Etika life, který běží od podzimního semestru na Lékařské fakultě MU a chce podporovat duchovní rozvoj studentů i pracovníků univerzity, propagovat zdravý životní styl, ale také poukazovat na problémy v mezilidských vztazích a podporovat komunikační dovednosti a to především prakticky formou happeningů a setkávání.
Na běh kampusem přišlo na 150 lidí, z toho 50 tvořily rodiny s dětmi s Downovým syndromem. Akci podpořila také bronzová medailistka z mistrovství Evropy běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová, která proběhla pro velký zájem spoluzávodníků trať hned několikrát.
„Akce měla příjemnou až rodinnou atmosféru a umožnila nám skutečný kontakt s lidmi, kterým bychom měli umět nabídnout lidskou i profesionální pomoc. Díky ní se nám otevřely nové pohledy na danou problematiku a chtěli bychom podobné akce opakovat a šířit naše zkušenosti dále,“ podotkla Novotná.
Kromě běhu, zábavy a občerstvení v cíli si mohli lidé v ústavu lékařské etiky prohlédnout také originální výtvory dobrovolníků, podívat se na vzdělávací materiály a pomůcky, a zjistit tak víc informací o Downově syndromu a životu s ním.
„Akcí jsme směřovali k tomu, abychom se naučili s těmito lidmi komunikovat, chápat jejich potřeby, vycházet jim vstříc a hledat cesty, jak je přijímat ve většinové společnosti,“ řekla Novotná a dodala, že zájemci mohou nadále přispívat na konto spolku Úsměvy – 209236911/0300.
Nasát alespoň trochu atmosféry z akce umožní výstava v chodbách kampusu, kde budou nejen fotografie z akce, ale především otázky a odpovědi, které lidé kladou v souvislosti s Downovým syndromem. Figuríny s dotazy a fotografie budou v kampusu k vidění od poloviny ledna do poloviny března.