Videozáznam z obřadu najdete na konci článku.
John Paul Giesy se věnuje především monitorování potenciálně jedovatých látek v životním prostředí a posuzování ekologických rizik u živočichů. Jako první mimo jiné upozornil na to, že perfluorované sloučeniny využívané například při výrobě impregnačních látek nebo teflonu jsou novou třídou látek, která znečišťuje životní prostředí a má řadu zdravotních rizik. Mnohé z nich jsou již dnes zakázány.
Giesy se narodil ve Spojených státech amerických. Absolvoval Michiganskou státní univerzitu, kde studoval limnologii, tedy vědu zabývající se studiem zejména jezer a přehrad. Od roku 2006 působí v Kanadě, aktuálně na Univerzitě v Saskatchewanu. Zabývá se mimo jiné toxikologickými studiemi u volně žijících živočichů. Soustředí se při tom na výzkum látek, které ovlivňují endokrinní systém živočichů, tedy jejich hormonální rovnováhu.
Americký vědec patří mezi nejproduktivnější autory a je nejcitovanějším odborníkem v oblasti ekologických věd. Už přes třicet let spolupracuje s centrem RECETOX Přírodovědecké fakulty MU, které se věnuje problematice toxických látek v životním prostředí a výzkumu jejich vlivu na člověka. Díky této spolupráci mohla řada mladých českých vědců nabrat zkušenosti na krátkodobých i dlouhodobých stážích ve Spojených státech i Kanadě.
Profesor Giesy jako člen vědecké rady centra RECETOX také přispěl k zisku několika evropských projektů, které v tomto roce přinesly Masarykově univerzitě zhruba jednu miliardu korun na posílení výzkumu v oblasti vlivu životního prostředí na zdraví lidí.
Podívejte se na videozáznam z obřadu (začátek v čase 5:30)