Science slam MUNI se vrací! Stejně tak jako další podzimní akce se i tento oblíbený formát popularizace vědy přesouvá do online prostoru. Představí pět vědců, začíná v týdnu od 19. října a potrvá až do konce listopadu.
Trailer k letošnímu ročníku vědecké show Science Slam MINIseries, ve které vědci mluví zábavně a jednoduše o sobě a své práci, si bude možné na Facebooku pustit již v tomto týdnu.
„Přesouváme se do online světa, ale naši příznivci o nic nepřijdou. Stejně jako vždy, se mohou těšit na krátká vystoupení - slamy - vědců, kteří představí to nejzajímavější ze svého výzkumu. Každý týden budeme jednotlivé slamy zveřejňovat a naši fanoušci si budou moct užít slam na pokračování přímo z domu,“ zve na sledování videí koordinátorka projektu Hana Vrtalová.
První video vyjde 26. října. Další budou vycházet vždy v pondělí s týdenním rozestupem, letošní Science slam skončí 23. listopadu. Série začíná vystoupením Jana Bobka z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Mluvit bude o jedné z nejzávažnějších nemocí vůbec - mozkové mrtvici. V jeho projevu se mimo jiné dozvíte, jak mrtvici poznat a třeba tím i někomu zachránit život.
V následujících týdnech bude Luboš Brabenec z institutu CEITEC Masarykovy univerzity (MU) mluvit o tom, jak pomáhá lidem s Parkinsonovou chorobou pomocí rTMS - Transkraniální magnetické stimulace. Představí se také Petr Miarka z Vysokého učení technického, který zkoumá, jak vznikají trhliny v betonu a betonových stavbách. Hana Svozilová z CEITEC MU vysvětlí co je Marfanův syndrom a jak ho rozpoznat. A konečně jako poslední ukáže Lenka Karpíšková z Přírodovědecké fakulty MU, jak může oxid uhelnatý přispět k léčbě rakoviny.
V klasickém formátu Science Slamu mezi sebou účastníci o přízeň diváků soutěží. Science slam MINIseries je nesoutěžní, tedy nebude mít vítěze. I tak se ale výzkumníci na chvíli stanou herci a své publikum u obrazovek počítačů nebo telefonů pobaví, informují a ukáží jim vědu v jiném světle.