Učebna je vybavena věrnými modely různých částí lidského těla, kompletní sadou chirurgických nástrojů, studenti zde na praxi využijí například fantomy na cévkování, vyšetřování konečníku, prsní žlázy, trenažéry pro nácvik laparoskopických výkonů či přístroje na miniinvazivní operace. Každý z mediků si tak může nacvičit vyšetření nebo přímo jednotlivé chirurgické úkony nejprve na modelech, získá správné chirurgické návyky, a k pacientům tak přijde už s jistou dovedností. „Pro nás je to obrovský krok kupředu, studenti třetího ročníku, v němž je povinný předmět chirurgická propedeutika, tak projdou tímto praktickým výcvikem,“ říká přednosta první chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny profesor Ivan Čapov a dále vysvětluje výhody učebny pro zkvalitnění přípravy mediků.
V maximální míře jsme využívali především názorných obrázků v anatomických atlasech, ať už klasických či interaktivních. Zde velmi záleželo na zkušenostech učitele, ale zejména na představivosti medika. Nyní studentovi stačí získané taktilní vjemy, aby si zapamatoval fyziologický nález a rovněž mohl hodnotit nálezy patologické.Doposud se musel medik připravit maximálně teoreticky a poté výkon prováděl již přímo na pacientovi za vedení a supervize učitelem – šlo např. o nitrosvalové injekce, nitrožilní injekce, jiné drobné invazivní zákroky, jako cévkování či sutura rány. To jsme nyní změnili.
V roce 2007 jste na klinice otevřeli laboratoř robotické chirurgie, letos novou učebnu pro další praktickou přípravu mediků. Chystáte do budoucna nějaké další projekty ve zkvalitňování přípravy mediků?
Velmi nás těší podpora ze strany vedení Lékařské fakulty při prosazování trendu názornosti výuky. Projektů máme připravených více, a nejen pro pregraduální, ale i pro postgraduální doktorandské studium. Pro zkvalitnění výuky bychom potřebovali v nejbližších prostorách kliniky ještě další učebnu. Z programů to jsou kupříkladu počítačové programy algoritmů diferenciální diagnostiky závažných chirurgických onemocnění, dále například algoritmů ošetřování závažných poranění a podobně.
První chirurgická klinika
Klinika, patřící k Fakultní nemocnici u svaté Anny, vznikla se založením univerzity a umožnila tak rozvoj moravské chirurgické školy. Dnes patří k předním pracovištím svého druhu v České republice a je vybavena nejmodernějšími přístroji.
Zabývá se problematikou všeobecné chirurgie s řadou specializací – kompletní chirurgie zažívacího traktu, hrudní chirurgie, traumatologie, bariatrická chirurgie. Nosnými programy jsou onkochirurgie, traumatologie, miniinvazivní a robotická chirurgie. Klinika převzala od 1. února 2009 kompletní všeobecně chirurgický program v rámci Fakultní nemocnice u svaté Anny. Na klinice jsou základny pro čtyři centra fakultní nemocnice – Centrum chirurgie pánevního dna, Centrum miniinvazivní a robotické chirurgie, Traumatologické centrum, Centrum pro léčbu onemocnění plic a mediastina.