Masarykova univerzita si opět připomene odkaz prvního československého prezidenta a ve středu a ve čtvrtek 3. a 4. března 2021 uspořádá už druhý ročník akce Masarykovy dny. Motto letošního ročníku zní „Masaryk a ti druzí“ a v sérii přednášek, rozhovorů a koncertů připomene spolupracovníky i oponenty TGM. Kvůli nepříznivé epidemické situaci se bude dvoudenní program vysílat online na webu masarykovydny.cz.
„Přenosy začnou v oba dny shodně v 17 hodin, a kromě webu akce je bude možné sledovat i na YouTube kanálu a na facebookové stránce Masarykovy univerzity. Všechna videa budou poté dostupná i zpětně pro ty, kteří online vysílání nestihli,“ uvedl předseda Rady Kulturního centra MU Jaroslav Makovec.
Ve středu 3. března bude hlavní částí programu rozhovor o osobnosti Tomáše Garrigua Masaryka, který povede prorektor pro personální a akademické záležitosti MU Jiří Hanuš s historikem Michalem Stehlíkem. Součástí vysílání bude také reportáž o kuriózní cestě Masarykova psacího pera z Univerzitního centra v Telči do Brna a zase zpět. Závěr přenosu bude patřit koncertu smyčcového kvarteta Indigo Quartet na téma Masaryk a hudba. Kvartet také další skladbou Quadricinium fidium připomene 100. výročí narození moravského skladatele Jana Nováka.
Čtvrteční program bude věnován převážně osobě Karla Engliše, významného prvorepublikového politika a prvního rektora Masarykovy univerzity. O vztahu Engliše a Masaryka bude přednášet Jiří Blažek z Právnické fakulty MU, objev neznámých Englišových rukopisů Velká logika pak přiblíží videoreportáž z univerzitního archivu. „Osoba Karla Engliše je pro Masarykovu univerzitu klíčová, podílel se na jejím založení a také na vybudování silné právnické fakulty. Jeho odkaz si připomeneme společně se Spolkem přátel Karla Engliše, pečujícím o jeho dílo, například vydáním pamětního tisku vzpomínek na TGM,“ uvedl prorektor Jiří Hanuš.
Program 4. března obohatí také zahraniční host – profesorka historie Cynthia Paces z The College of New Jersey připomene ve své přednášce zásluhy TGM a jeho dcery Alice Masarykové o rozvoj zdravotní péče v meziválečném Československu. Zaměří se také na četná propojení, která ve zdravotní sféře tehdy vznikla mezi ČSR a USA. „Na téma své přednášky jsem narazila před nedávnem při výzkumu zdravotní problematiky v meziválečném Československu. Zaujala mě nejen Alice Masaryková a její vedení Červeného kříže, ale i role žen a ženská otázka, které se zdravotní péče velmi dotýká, a o které při zakládání zdravotních a sociálních organizací v tehdejším Československu hovořil i Masaryk,“ řekla Paces
Masarykovy dny tvoří od roku 2020 spolu s Mendelovými dny tradiční dvojici akcí, kterými Masarykova univerzita připomíná odkaz dvou velikánů, spojených s univerzitou a s městem Brnem. Podrobný program aktuálního ročníku akce je k dispozici na webu masarykovydny.cz.