Objekt jezuitské koleje ze 17. století je v Telči druhým největším komplexem budov ve městě. Masarykova univerzita jej získala v roce 2002, kdy v něm zahájila první vzdělávací aktivity, samotné Univerzitní centrum Telč bylo založeno v roce 2005. V letech 2009-2011 prošly prostory rozsáhlou rekonstrukcí.
Masarykova univerzita tehdy investovala do opravy jedné z nejvýraznějších telčských budov více než 150 milionů korun, z velké části získaných z takzvaných Norských fondů. Projekt „Telč – rehabilitace bývalého jezuitského areálu – Středoevropské centrum pro kulturní dědictví“ byl největším projektem svého druhu.
Telč je stále více vyhledávanou destinací studentů a zaměstnanců MU i dalších vzdělávacích či komerčních institucí a subjektů. "V průběhu deseti let u nás proběhlo více než 950 vzdělávacích či kulturních akcí, z toho skoro polovina byla vícedenních. Ubytovali jsme přes deset tisíc návštěvníků, opět většinou na více než jednu noc," říká ředitel Univerzitního centra Telč a předseda Rady Kulturního centra MU Jaroslav Makovec.
Samostatnou kapitolou je Univerzita třetího věku (U3V), kterou v Telči Masarykova univerzita provozuje již od roku 2006. Přestože v posledním roce byla vzhledem k protiepidemickým opatřením přerušena, v rámci Masarykovy univerzity patří telčská U3V k respektovaným a oceňovaným projektům.
S využitím a rozvojem Univerzitního centra počítá univerzita i ve svém Strategickém záměru na období 2021-28, kde je součástí řady aktivit chystaných v rámci Kulturního centra Masarykovy univerzity.
V posledních letech se podařilo prostory více otevřít i pro telčskou veřejnost. Telč tak získala v podobě nádvoří a univerzitní kavárny nejen příjemné prostředí, ale ve společné produkci univerzitní knihovny a našich partnerů a kolegů, zejména z telčské pobočky Národního památkového ústavu či Muzejního spolku a Muzea Vysočiny Jihlava, také řadu kulturně-vzdělávacích akcí.
"Právě spolupráce s institucemi v Telči představuje velký potenciál do budoucna a na čem chceme stavět i po skončení udržitelnosti projektu v příštím roce. Klíčovým partnerem je samozřejmě město Telč, bez kterého by působení univerzity v Telči nemělo smysl. Společné projekty ale chystáme i s dalšími institucemi. Již v roce 2018 jsme podepsali memorandum o spolupráci šesti významných vzdělávacích a výzkumných institucí - Masarykovy univerzity, Dunajské univerzity v Kremži, Českého vysokého učení technického v Praze, Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Národního památkového ústavu a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, jehož výsledkem je mezinárodně a oborově široký projekt SCOLA TELCZ. Obdobná je také dohoda o spolupráci mezi Krajem Vysočina, Spolkovou zemí Dolní Rakousko, Dunajskou univerzitou v Kremži a Masarykovou univerzitou, podepsaná v rámci setkání čtyř hejtmanů v Telči v loňském roce," dodává Makovec.