Letošní přijímací řízení představovalo pro Masarykovu univerzitu, podobně jako pro další vysoké školy v ČR i ve světě, velkou výzvu. Prezenční přijímací zkoušky za účasti tisíců uchazečů buď nebylo možné uspořádat kvůli vládním opatřením, nebo by znamenaly neúměrné epidemické riziko.
V lednu 2021 proto vedení Masarykovy univerzity rozhodlo, že se Test studijních předpokladů (TSP), který je předepsanou přijímací zkouškou na většinu fakult MU, uskuteční v online podobě. Uchazeči tak získali s několikaměsíčním předstihem jasnou informaci o termínu i formě testu. Dva týdny před TSP si mohli vyzkoušet testové prostředí a ověřit funkčnost svého vybavení na krátké technické zkoušce. Této možnosti většina uchazečů využila a i díky tomu proběhl ostrý test v sobotu 24. dubna bez závažnějších problémů. Testu, který se uskutečnil v jediném dni, se přitom zúčastnilo mnohem více uchazečů, než prezenčního TSP v roce 2020 - téměř 15 tisíc. U malé části uchazečů se v průběhu testu vyskytly technické problémy, nejčastěji výpadek internetového připojení či videopřenosu; těmto přibližně čtyřem stovkám uchazečům MU nabídla možnost test dokončit buď ve večerních hodinách nebo následující den.
Pro administraci testu byl využit Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU), jehož e-learningový modul byl adaptován pro potřeby on-line testování v rámci přijímací zkoušky. Na uchazeče během konání testu dohlíželo prostřednictvím videokonferencí v MS Teams téměř 500 proškolených zaměstnanců a doktorských studentů MU. Jakékoli podezření na podvodné jednání bylo dohlížejícími zaznamenáno a dále prošetřeno, včetně analýzy nahrávek videokonference. Při přípravě online formy TSP a jejích bezpečnostních prvků bylo nutno zohlednit dva někdy protichůdné aspekty - zajištění regulérnosti testu a respektování soukromí a zákonných práv uchazečů. V průběhu dne byly postupně administrovány čtyři různé varianty testu.
Z testu byly v letošním roce pro jejich obtížnou převoditelnost do online podoby vynechány dva oddíly (Kulturní přehled, který obsahuje položky snadněji dohledatelné na internetu, a Prostorová představivost). Položky v rámci ostatních sekcí (Numerické myšlení, Analytické myšlení, Kritické myšlení, Verbální myšlení a Úlohy v anglickém jazyce) byly prezentovány jednotlivě a v náhodném pořadí, včetně znáhodnění pořadí možností odpovědí. Pro jednotlivé sekce byly stanoveny časové limity a v testu se nebylo možno po uložení odpovědi vracet. Chování uchazečů v testovém prostředí bylo Informačním systémem MU pečlivě monitorováno. U několika desítek uchazečů bylo zaznamenáno porušení pravidel (např. nepovolené používání klávesnice či opouštění okna s testem). V takových případech byl výsledek TSP anulován.
V poměrně krátkém čase se tak Masarykově univerzitě podařilo úspěšně připravit vlastní systém online přijímacích zkoušek, jehož prvky budou v budoucnu využívány jak v rámci přijímacího řízení, tak běžné distanční výuky. Díky erudici a enormnímu nasazení pracovníků a doktorských studentů MU mohly tisíce uchazečů na MU složit Test studijních předpokladů z bezpečí vlastního domova.