Ze statistiky vyplývá, že každým rokem nastoupí ke studiu na MU přibližně o dva tisíce studentů méně, než bylo přijato. Tato skutečnost přímo vybízí k otázce, co vede studenty k tomu, že si ke studiu vyberou či nevyberou Masarykovu univerzitu. Jak odhaluje následující anketa, důvody jsou velmi různé. Kromě kvality výuky a zaměření vybraného oboru rozhoduje také vzdálenost od místa bydliště.

Martin Kopáček, Náchod, MU
Dostal jsem se na Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové na obor archivnictví a historie, ale MU jsem dal přednost, protože mne zde přijali na obory, na které jsem chtěl nejvíce – sociální politiku a sociální práci - mediální studia a žurnalistiku. Chtěl jsem také studovat v Brně, Prahu například nemám vůbec rád, je moc velká a ošklivá. Brno je tak akorát a Fakulta sociálních studií se mi moc líbila.

Šárka Kreuzová, Plzeň, UK
Na MU jsem se hlásila na obory anglický jazyk a literatura a italský jazyk a literatura, na UK na překladatelství - tlumočnictví angličtina a italština. Důvodů, proč jsem se rozhodla pro UK, bylo víc. Roli hrála vzdálenost od místa bydliště. Navíc jsem vždy snila o tom, že budu studovat v Praze; mám tu i víc známých. Chtěla jsem také studovat překladatelství, protože je podle mě víc zaměřené na praxi než obory v Brně. Lepší školu v České repulice pro sebe bych asi nenašla, ale bohužel oba obory jsou oproti očekávání příliš teoretické, jazyk úspěšně zapomínám. Jsem ve třetím ročníku a teprve začínáme s praktickými předměty. Ale to je nejspíš nešvar všech českých univerzit.

Tereza Skákalová, Hradec Králové, UHK
Na Univerzitě Hradec Králové mě přijali na obor speciální pedagogika - výchovná péče o smyslově postižené a na MU jsem se dostala na speciální pedagogiku. Do Hradce jsem šla proto, že jsem chtěla zůstat doma a pokračovat ve svých zájmových kroužcích a aktivitách. Také se mi líbila specializace přímo zaměřená na smyslově postižené. Špatné je, že tady v Hradci není navazující magisterské studium, takže na Brno možná ještě dojde.

Hana Píšalová, Opava, MU
Hlásila jsem se na historii do Opavy, Ostravy i do Brna. Přijali mne všude. Důvodů, proč jsem nakonec šla do Brna na historii, bylo víc. Chtěla jsem co nejdál od domova, abych se vymanila z domácího prostředí, a taky mi všichni známí říkali, že v Brně je ten obor kvalitnější.


Jan Fajkus, Brno, VUT

Na MU jsem se hlásil na Fakultu informatiky, ale nenastoupil jsem, protože jsem se dostal i na Vysoké učení technické na Fakultu informačních technologií.
VUT je mi sympatičtější už pro to, že tam nejsou humanitní „pavědy“ jako na MU. FIT mi navíc připadá lepší než FI, protože je více prakticky (místy až hardwarově) zaměřená.

Šárka Pokorná, Praha, MU

Před nástupem na MU jsem studovala v Praze na UK, ale studium na Pedagogické fakultě UK byla spíš záchranná síť. Navíc mě lákaly jiné obory – chtěla jsem studovat žurnalistiku, ale ještě s něčím, abych měla i nějaký jiný solidní základ. Měla jsem pocit, že samotné to není nic moc, že se člověk stejně nejvíc naučí v práci. Nakonec mě psychologie chytla víc. K tomu mám v Brně příbuzné, takže jsem se sem tolik nebála. Také jsem tu našla skupinu lidí, se kterými je možné dělat spoustu zajímavých věcí – například občanské sdružení Přesahy. Ale do Prahy se jednou hodlám vrátit, přece jen je to „moje“ město.