Výstavu s názvem GJ Mendel a Genetika je možné v Telči navštívit do konce března. Komiksová výstava je rozdělena do dvou tematických bloků a v poutavé formě přibližuje dětem práci a pokusy opata augustiniánů a vědce, který je označován za zakladatele genetiky. Netradiční formát komiksového příběhu vymyslely v rámci středoškolské činnosti studentky Gymnázia Brno-Řečkovice Veronika Horáčková a Veronika Čáslavová a výtvarně jej zpracovala Olga Pluháčková.
Zábavný komiksový příběh, který má podobu obrázkového vyprávění umístěného na originálně vytvořených panelech, je určený především žákům 2. stupně základních škol a studentům nižších ročníků víceletých gymnázií. Šestnáct komiksových písmen vypráví o životě a díle Mendela a o genetice, tedy vědě, které daly základ jeho pokusy s hybridy rostlin.
Životopisná část výstavy nazvaná "G. J. Mendel – studentům a dětem" přibližuje Mendela jako všestranného člověka, který byl nejenom vědcem bádajícím v oblasti křížení hrachu a jiných rostlin, ale také nadšeným včelařem a vášnivým meteorologem.
Jednotlivá písmena výstavy zachycují významné okamžiky v životě otce genetiky, stejně jako jeho výzkumné či jiné aktivity, ať už se jedná o pozorování skvrn na Slunci, popsání vzniku tornáda či založení chovu včel v klášterní zahradě. Tvůrkyně také podrobně popsaly pokus s křížením rostlin, pomocí kterého chtěl Mendel zjistit, jaká pravidla platí pro předávání vlastností z rodičů na potomky.
V tematickém celku "Genetika – od hrášku po genom" pak komiksy navazují na výsledky Mendelových pokusů, všímají si znovuobjevení jeho zákonů dědičnosti a poukazují na další významné objevy v rámci novodobé genetiky. Zmiňují například objev DNA a její roli v dědičnosti, vynález inzulínu či použití nejnovější metody CRISPR – CAS9 při léčbě AIDS.
Výstava Mendelova muzea MU je v Telči volně přístupná v prvním patře budovy Univerzitního centra (vstup od zámku) každý všední den až do 31. března. Dále pak poputuje do Vlastivědného muzea v Olomouci a Muzea Novojičínska.