Pro laika je těžké poskytovat první pomoc neznámému člověku, pokud neví, jakou nemocí trpí a pokud jeho stav není následkem zjevného úrazu. Mnoho chronicky nemocných lidí u sebe však nosí informaci o svém onemocnění a jejich okolí je o jejich stavu informováno. V případě jakékoli náhlé příhody je třeba především zachovat klid. Pokud voláte záchrannou službu (linka 155, případně obecná linka 112), vždy je důležitý co nejpřesnější popis místa, kde se nacházíte. Kromě ulice uveďte i název města nebo obce. Pokud se nacházíte mimo město, pokuste se identifikovat svou polohu pomocí významných orientačních bodů v okolí. V případě, že jste s člověkem potřebujícím první pomoc sami a nevíte si rady, volejte nejprve záchrannou službu a poté zahajte resuscitaci. Přednost před resuscitací má masivní tepenné krvácení, které je potřeba nejdříve zastavit.
Jak pomoci při epileptickém záchvatu
Epileptických záchvatů je mnoho druhů. Některé se projevují poruchami chování nebo záškuby poloviny těla. Pokud vašeho kolegu postihl tzv. grand mal neboli velký epileptický záchvat, upadl na zem, svaly se mu napínají v křeči, lapá po dechu nebo má pěnu u úst, je nejdůležitější zachovat klid. Nemocného položte na bok na měkkou podložku a odstraňte z dosahu všechny předměty, o které by se mohl zranit. Neomezujte ho v pohybu, ani mu nedávejte nic do úst. Po odeznění křečí dochází k několikaminutovému bezvědomí. Po probuzení se snažte zmírnit zmatenost nemocného. I když to nemusí být bezpodmínečně nutné, je lepší zavolat záchrannou službu, zvláště pokud existuje riziko, že se kolega při pádu poranil.
Když diabetik dostane křeče
U diabetika může nastat stav zvaný hypoglykemie, který je způsoben relativním přebytkem uměle podaného inzulinu. Mezi příznaky hypoglykemie patří slabost, porucha jemné motoriky, později křeče a bezvědomí. Postižený může působit jako opilý. V případě kómatu je třeba zavolat záchranou službu. První pomocí je podání kostky cukru, která se vloží do úst postiženého mezi tvář a zuby. Pokud není k dispozici cukr, nabízíme sladký nápoj. Laik cukrovkáři nikdy nepodává inzulín. Jeho aplikace v případě hypoglykemie představuje až smrtelné nebezpečí. Podobně se může projevovat také stav zvaný hyperglykemie, kdy je naopak v těle přebytek cukru. Laik oba stavy nerozliší, hyperglykemický stav ovšem nebývá životu nebezpečný, proto je podání sladkého nápoje nebo kostky cukru tím nejlepším, co můžete udělat, máte-li podezření na diabetický záchvat.
Příště: Možnosti dobrovolné a asistentské pomoci
Rubrika je připravována Střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity (zkráceně Teiresiás) ve spolupráci s redakcí muni.cz. Více informací o první pomoci můžete najít na webových adresách: www.cck-brno.cz, www.ordinace.cz/prvni-pomoc/.