Zakladatel katedry anglistiky a amerikanistiky František Chudoba má od dnešního dne v Brně nevšední památku. Jeho jméno připomíná název památného stromu – platanu, který profesor angličtiny dobře znal, protože bydlel v ulici Veveří a denně kolem něho chodil na fakultu a zpět domů.
Už sedmdesát let před prohlášením stromu za památný si všiml jeho krásy. „V jednom z jeho fejetonů, který vyšel v Lidových novinách 6. června 1930, totiž ostře kritizoval stav veřejné zeleně v tehdejším Brně a péči o stromy. Jako kontrast uvedl ztepilý a pěkný platan, který rostl na Veveří ulici vedle tehdejší vojenské zásobárny, kterému se naopak vedlo dobře, protože o něj město nepečuje,“ uvedl při slavnostní akci jazykový lektor katedry, zakladatel a bývalý ředitel Centra zahraničních studií MU Don Sparling, který zmíněný fejeton získal od rodiny profesora Chudoby.
František Chudoba byl jednou z nejvýznamnějších osobností brněnského kulturního života, uznávanou předními českými intelektuály, umělci a vědci za jeho přínosy k nově se tvořící kultuře Československé republiky. V roce 1920 byl dekretem prezidenta T. G. Masaryka jmenován řádným profesorem anglické filologie na Masarykově univerzitě. „Dnes tak tímto přejmenováním památného stromu a jeho připomínkou pokračují oslavy stého výročí zahájení výuky na naší katedře,“ uvedla vedoucí katedry Jana Chamonikolasová.
Původní název tohoto památného stromu byl Platan javorolistý. „Vzhledem k tomu, že v Brně je více platanů javorolistých vyhlášených za památné stromy, je vždy vhodné, aby byl název stromu jednoznačný a nezaměnitelný. Změnu názvu stromu po významné osobě, která k němu měla vztah, považujeme za přínosné,“ uvedla v odůvodnění přejmenování vedoucí referátu ochrany přírody a krajiny brněnského magistrátu Monika Knězková.
Stáří stromu se odhaduje na 120 let, památným stromem je od roku 2003.