Co si představit pod pojmem aktivní otcovství?
Samozřejmě to neznamená, že muž musí bezpodmínečně jít na rodičovskou dovolenou. Spíše se jím rozumí větší zapojení muže do péče o malé děti. Skutečnost, jestli je muž na rodičovské, jestli se partneři střídají nebo jestli je manželka doma a muž se více zapojuje jiným způsobem, není podstatná. Forem aktivního otcovství je mnoho.
My se však zabýváme převážně modelem, kdy je muž na rodičovské dovolené, a to především proto, že zde existuje mnoho představ a předsudků, dle nichž muž nemá stejné schopnosti v péči o děti jako žena. Jedině empirickou zkušeností se dá doložit, že to není pravda. Jak naše, tak i zahraniční výzkumy ukazují, že muž, když má možnost o děti pečovat, si s nimi umí vytvořit stejnou vazbu jako matka. Ukazuje se, že rodičovství je dáno praxí a tím, jak se člověk přizpůsobí biorytmu dítěte, ne faktem, jestli je to muž nebo žena. Je časté, že muž, který o dítě pečuje, je pak i tím, který se budí při každém zakašlání dítěte. A stejně tak dítě pak vyhledává otce v situacích ohrožení jako svoji primární pečující osobu.
Výstava je zobrazením zkušeností rodin, které překročily práh tradice naší kultury a kde muži aktivně pečují o děti, zatímco ženy živí rodinu. Je to celkem deset panelů, které se věnují různým tématům, a nejsou zaměřena jen na muže. Objevuje se například téma „krkavčích matek“. Muži, kteří jsou dnes na rodičovské dovolené, se kupodivu setkávají spíše s kladnějším ohlasem. Mají, dalo by se říct, status „hrdiny“. Na druhé straně ženy, které mužům přenechají místo v péči o dítě, se s pozitivními ohlasy nesetkávají. Stále nad nimi visí stigma „krkavčí matky“, která se nechce starat o své dítě.
Většina témat na výstavě je koncipována jako fotografie s citacemi z výzkumu, který jsme dělali. Další téma je například intimita a muži. Ukazuje se, že muži pečující o dítě jsou pod drobnohledem okolí. Víme o případu otce, pečujícího o svoji dceru, který zjistil, že z ní vychovatelky ve školce vyzvídají, zda-li ji umývá a jestli a kde se jí při tom dotýká. Asi by se na to nikdy nevyptávaly, kdyby o dívku pečovala matka. A je pochopitelné, že takové jednání je ponižující jak pro otce, tak pro jeho dceru.
S jakými reakcemi na výstavu a na toto téma obecně se setkáváte? Lze srovnat reakce žen a mužů?
Výstava má zatím vesměs pozitivní reakce, přicházejí na ni lidé, které téma zajímá.
Co se týče reakcí mužů a žen, těší nás, že na besedy chodí spousta mladých lidí a mladých rodičů, kteří už podobně uvažují. Pro některé je to už i samozřejmé a počítají s tím, že se na rodičovské budou střídat.
Jediný rozdíl je, že ženy často upozorňují na některé problémy, které muži nezmiňují. Například často dochází k tomu, že když je na rodičovské dovolené žena, tak jí připadne i péče o domácnost. Ale když je na rodičovské muž, tak pečuje o dítě, ale péče o domácnost je rovnoměrně rozdělena mezi oba dva partnery. V tomto smyslu lze říct, že tyto rodiny vypracovaly spravedlivější model. Další je i téma hrdinství, kdy je vidět, že muž na rodičovské dovolené je hrdina, ale ženu za to nikdo neocení. Obdobné připomínky se často objevovaly na besedách v rámci výstavy.