Distanční výuka způsobená pandemií, válka i různé rodinné zázemí. Nejen tyto faktory přispěly k narůstajícím rozdílům ve vzdělávání mezi dětmi na základních školách. Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ se proto rozhodlo uspořádat již druhý ročník Letní školy doučování, na které se společně s Katedrou sociální pedagogiky Pedagogické fakulty MU snaží dětem zajistit co nejsnadnější vstup do nového školního roku.
Letní škola doučování je primárně určena dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí, například dětem cizinců a samoživitelek. První turnus se koná v tomto týdnu od 8. do 12. srpna, druhý bude následovat od 15. do 19. srpna. Letos se opět nese v duchu čar a kouzel.
Dobrovolníci se dětem na půdě pedagogické fakulty věnují po celý den. Procvičují s nimi látku, hrají hry a přistupují k nim individuálně. „Na organizaci se podílí tým MUNI POMÁHÁ, odborníci z katedry pedagogiky a okolo patnácti dobrovolníků. Jsou mezi nimi studentky a studenti hned z několika fakult Masarykovy univerzity,“ říká koordinátorka MUNI POMÁHÁ Daniela Vonbauer. Letní škola také nabízí podporu dětem i v podobě svačin, obědů a také pomůcek do školy.
Jednou z dobrovolnic doučující děti je Dimyana Angelova, která v září nastoupí do prvního ročníku studia na Farmaceutické fakultě MU. „S dětmi se učíme hlavně češtinu a matematiku. Máme pro ně vytištěné materiály a také pro ně vymýšlíme nejrůznější cvičení. Při učení se jich stále ptáme, zda všemu rozumí a snažíme se jim poradit v tom, co jim nejde,“ popisuje Dimyana, která práci s dětmi hodnotí jako skvělou zkušenost a letní školy se účastní již podruhé.
Letos budou dobrovolníci doučovat také ukrajinské děti, které musely kvůli válečnému střetu opustit své domovy. V prvním turnusu je jich rovnou dvanáct. Dobrovolníci je doučují základy češtiny a k dispozici je také asistentka, která jim je schopna tlumočit. „Je to zajímavá zkušenost pro obě strany. Děti se učí česky, my se od nich učíme zase ukrajinsky. Zpočátku byla komunikace s nimi složitější, ale postupem času si na sebe zvykáme,“ uvádí dobrovolník David Tošovský, student Fakulty sociálních studií MU.
Aby děti během dne udržely pozornost a škola je bavila, tak je výuka zpestřena nejrůznějšími hrami a pohybovými aktivitami. „Například dnes jsme pro děti připravili hru na ocásky a připraveny máme také na nejrůznější míčové hry,“ doplnil David Tošovský. Děti se mohou těšit na kreativní činnosti, chemické a fyzikální pokusy či na hru s hledáním pokladu.
Pořádat druhý ročník letní školy se organizátoři rozhodli již po konci loňského roku. „Dobrovolníky jsme začali shánět již na konci května a od té doby gradovaly přípravy. Na schůzkách jsme se mezi sebou seznamovali a vytvářeli tým, sdíleli jsme zkušenosti z loňska a ladili program pro letošní ročník," doplňuje koordinátorka dobrovolníků Adéla Bednaříková.
Dobrovolníci se na letní školu mohli hlásit přes aplikaci MUNI POMÁHÁ a s jejich hledáním výrazně pomohla také spolupráce s katedrou sociální pedagogiky. Studentky a studenti mají na katedře předmět, v němž doučují dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Na letní škole si tak mohou splnit i praxi, ale většina z nich pomáhá nad rámec tohoto předmětu.
I díky tomuto kurzu mají na katedře databázi dětí a rodin, se kterými jsou ohledně doučování dlouhodobě v kontaktu. Katedra také úzce spolupracuje s neziskovými organizacemi jako jsou například Vesna a IQ Roma a také s institucemi státní správy jako OSPOD. Tyto organizace také mohou dát rodinám o letní škole vědět.
První ročník školy se konal v loňské roce v reakci na distanční výuku způsobenou pandemií, kdy pro mnoho dětí byl přístup k online výuce složitý. Na letošní ročník se podařilo získat a vybrat finance také díky uspořádání dobročinného koncertu.